194 Vertellen; ze zijn vrij slecht verzorgd. Uiteraard zijn er Japanse op schriften bijgedrukt. Het belangrijkste werk van de Japanners was echter het vervaardi gen van twee series nieuwe kaarten op schaal i: 100.000 uit lucht foto's. Ze werden in de loop van 1943 uitgegeven. De eerste serie is vervaardigd uit de foto's van de N.N.G.P.M. van vóór de oorlog en bedekt bijna het gehele concessieterrein; hier aan was reeds door de T.D. begonnen. De uitwerking van de foto's geschiedde gedeeltelijk met stereoscoop en parallaxmeter („eenvoudige instrumenten" genaamd), gedeeltelijk met de Multiplex. Elk blad be slaat een oppervlakte van 20' X 20'; de meeste bladen zijn uitgevoerd als zwartdruk en hebben behalve een bladnummer geen opschriften; ze zijn op slecht papier gedrukt en wekken de indruk van proef drukken. De figuratie is echter gedetailleerder en uiteraard veel betrouw baarder dan die der schetskaarten. Een gedeelte is beter uitgevoerd, in zwart en blauw gedrukt, voorzien van opschriften in Japans en Latijns schrift. De hoogtelijnen hebben een interval van 50 m; ook hulphoogte lijnen zijn getekend. Deze beter verzorgde bladen hebben alleen be trekking op gebieden aan de noordkust. De tweede serie op schaal 1: 100.000 beslaat niet alleen het gebied der N.N.G.P-M.-opnemingen: de Japanners hebben hiervoor zelf aan vullende luchtfotografie verricht. Volgens Ormeling (O) is de uit voering van deze serie, waarvan elk blad 20' X 30' beslaat, beter dan die van de eerstgenoemde. Japans en Latijns schrift is gebruikt voor de kaartbeschrijving. Een legenda van 16 tekens is afgedrukt, tevens een diagram van gebruikte gegevens. De hoogtevoorstelling is geschied d.m.v. hoogtelijnen (met 40 m interval), vormlijnen of bergschrapjes, al naar gelang van de nauwkeurigheid der bronnen. Sommige bladen hebben een herziene tweede druk beleefd, in twee kleuren; de andere zijn in zwartdruk. Wat de meetkundige nauwkeurigheid betreft: ter- restrische gegevens waren bijna niet beschikbaar; de figuratie is inge past op bestaande Nederlandse hydrografische kaarten; de kaart wordt dan ook als schetskaart betiteld. Uit gegevens van deze fotoschetskaart is nog een schetskaart 1: 500.000 door de Japanners vervaardigd, in 14 bladen. Zij is in drie kleuren gedrukt, maar kan volgens Ormeling (O) nauwelijks een aanwinst worden genoemd. Aan de gealliëerde zijde waren het de Amerikanen door wie de kaar ten van de gebieden rondom de Pacific geleverd moesten worden; het strijdtoneel in en om Europa werd cartografisch verzorgd door Groot- Brittannië. De Amerikanen hebben grote gebieden uit de lucht gefoto grafeerd, ook weer voornamelijk langs de noordkust, die blijkbaar de andere delen van het eiland steeds een stapje voor is, van Ortiz de Retes af. Het merendeel der luchtfoto's is opgenomen volgens de trimetrogoonmethode, met toepassing van het cameratype Fairchild K. 17. Met drie camera's wordt hierbij in één keer een strook van horizon tot horizon gefotografeerd, waarvan de breedte uiteraard af hangt van de vlieghoogte; is deze 6000 m, dan is de strook ca. 640 km

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 40