196 Van verschillende delen van de noordkust van Nieuw-Guinea bestaat een serie van i: 63360 („one inch to the mile"); de kaarten werden samengesteld uit luchtfoto's, Nederlandse hydrografische kaarten en de schetskaart 1: 250.000. Hun uitvoering komt overeen met die der her ziene bladen 1250.000: vierkleurendruk, beschrijving, opgave van gegevens, enz- Waar verticale opnamen beschikbaar waren zijn vaak hoogtelijnen getekend met de Multiplex; „near oblique" foto's zijn met de stereocomparagraaf uitgewerkt (vormlijnen) en in de met „distant obliques" opgenomen gebieden is het reliëf met schrapjes weergegeven. De situatie is in de laatstgenoemde delen getekend met behulp van een perspectivisch ruitennet. Voor controle is weer ge bruik gemaakt van Nederlandse zeekaarten; een uitzondering vormen drie bladen van het gebied rondom Merauke (dus niet aan de noord kust) die door de Australiërs opgenomen zijn: daar is een grondslag van 4e-orde-polygonen en driehoekspunten gebruikt (jan. 1944). Op laatstgenoemde bladen komen geen bergen voor: de wegen zijn rood getekend. Van gebieden langs de noordkust die van bijzonder belang geacht werden, en van Merauke, werden kaarten op grotere schaal vervaar digd: de serie 1: 20.000. Een in zwart gedrukte spoeduitgave (hasty map) diende om in de allereerste dringende behoefte te voorzien; zij gaf weinig detail en geen reliëf. De meer gedetailleerde kaarten wer den later uitgegeven; hun uitvoering is gelijk aan die van de serie 163360. Elk blad beslaat 5' X 5'. Een typisch opschrift is bv. „Con tours determined by Fairchild Stereocomparagraph using sea level datum. Orientation and scale Dutch 1: 250.000 series". Tegen schaal- afwijkingen wordt gewaarschuwd, enz. Uit de voorgaande series is nog samengesteld de kaart op schaal 1: 500.000 van Nieuw-Guinea en omliggende eilanden van de Army Map Service. Elk der 50 bladen beslaat 2° X 2°; de reliëfweergave bestaat hoofdzakelijk uit schrapjes. (Blijkens een opschrift dat ik hierboven citeerde, is uit de kaart 1500.000 ook informatie gehaald voor de serie 1: 250.000, een wederkerig proces dus!) Speciale onderdelen belast met de inlichtingendienst hebben gedu rende de oorlog geografische beschrijvingen, o.a- van Nieuw-Guinea, gegeven onder de naam van Handbooks, Terrain Studies, enz. Hierin zijn alle bestaande gegevens verwerkt, hetzij vooroorlogse, hetzij nieuwe, uit foto-interpretatie enz. Volgens Ormeling bevatten deze studies zeer veel materiaal, dat de cartograaf kan dienen, o.a. foto's en kaarten. Men vindt ze dan ook op de Amerikaanse kaarten genoemd in de opgave van gebruikte gegevens. De Netherlands Forces Intelligence Service heeft, in samenwerking met Australiërs, de waterwegen van z.o. Ned Nieuw-Guinea in kaart gebracht op schaal 1: 250.000, in zes bladen. Verder heeft de Nefis schetskaarten 1: 250.000 herzien voor de zo juist genoemde Terrain Studies; één van deze kaarten heeft bv. de volgende gegevens: „Drawn by Nefis Oct. 1943 for Terrain Study 68. Based on Dutch sketch map publ. 1939 T.D., available sketches and Patrol Reports and

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 42