159 De statiefkop (zie figuur 21) bevat twee bolvormige vlakken met hetzelfde middelpunt en ongelijke straal. Op het bovenste vlak rust het steunvlak van het tekenbord, dat is uitgerust met een doosniveau. Op het onderste bolvormige vlak glijdt de klemplaat, die met het bovenstuk verbonden is. Door deze constructie kan men het bovenstuk gemakkelijk horizontaal stellen en daarna vastklemmen. Het bovenstuk Kogeltje met veer Vastkleminrichting 1 1 Kleminrichting Nok voor opstelling tekenbord Doosniveau Klemschroef Bovenste kogelge wricht Onderste kogelge wricht Klemhefboom Oplegpunt van het tekenbord Micrometerschroef Klemring Fig. 21. kan worden gedraaid met een inrichting voor grof en voor nauwkeurig instellen. Het tekenbord klemt men na het horizontaal stellen van het steunvlak met een hefboom vastde bevestiging is zeer stabiel en bestand tegen enige druk (het leunen met de ellebogen bv.) op het tekenbord. Het is het gemakkelijkst een baak met rechtopstaande verdeling te gebruiken; Kern heeft dan ook een bijpassende baak geconstrueerd. Het is een E-baak met een verdeling, waarop de dm apart zijn ge markeerd, opdat men gemakkelijk op een rond bedrag kan instellen. Bij de bepaling van het hoogteverschil moet men uiteraard eveneens de hoogte van de vizierlijn aflezen. Men kan echter ook instellen op de hoogte van de tweede as van de vizierliniaal en leest dan direct het gevraagde hoogteverschil op het diagram af. 6. KERN DK-RT zelfreduceren.de tachymeter voor horizontale haak. Dit instrument (figuur 22), geschikt voor nauwkeurigheidstachy-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 5