303 Te zelfder tijd werd ook de mond van de Hollandsche IJssel in kaart gebracht met het oog op de voorgenomen afsluiting van deze rivierarm. De gebieden werden in het algemeen met behulp van lucht- kaartering vastgelegd en terrestrisch verkend, echter kon gedurende de oorlog alleen de laatste methode worden toegepast. De eerste bladen werden in 1939 afgeleverd en in 1948 was deze serie grotendeels gereed. Bij de aanleg van de dammen in Brielsche Maas en Botlek, de aanleg van het Hartelkanaal en het inlaatkanaal beide laatste in dichtbe groeide grienden werd er een nuttig gebruik van gemaakt. Dank zij deze kaarten konden met een minimum aan terreinwerk de juiste assen worden uitgezet en na het door de Meetkundige dienst bepalen van de coördinaten van de in het terrein aangegeven aspunten, kon den de aslengten zeer nauwkeurig worden berekend. Op de aldus bepaalde lengtematen konden de voor de bestekken benodigde hoeveelheden worden bepaald. Een en ander heeft een zeer grote tijdsbesparing gegeven op de voorbereiding en een groot gemak bij de uitvoering van de voormelde werken. Toen betrekkelijk kort na de ramp van 1 februari 1953 de Delta commissie bij haar eerste interimrapport adviseerde de Hollandsche IJssel aan zijn mond af te sluiten, waren het weer de kaarten, die, zowel op schaal 1:2500 als op schaal 1:500, de mogelijkheid boden deze werken, die thans volop in uitvoering zijn, zonder enig tijdverlies onmiddellijk in hun juiste maten uit te werken. Al ver voor de ramp groeiden de plannen tot bescherming tegen de invloeden van hoogwater en het opdringen van het zout verder uit en voorzag men werken te moeten maken buiten de eerder genoemde vijf eilanden. Met het oog hierop werd de opdracht tot kaartering uitgebreid en zijn de metingen voortgezet, zodat thans ook het gehele Haringvliet, Hollandsch Diep, Volkerak en een groot deel van de Noordbrabantse Biesbosch en de oevers van Noord-Brabant in kaart zijn gebracht. Intussen bleek bij de beheersdiensten steeds dringender de behoefte aan goede beheerskaarten, daar het raaienstelsel, aan de hand waarvan de peilingen worden uitgevoerd, op een zeer zwakke meetkundige grondslag berust. Ook het vaststellen van meetlijnen en meetpunten voor door derden bij vergunning uit te voeren werken, kon slechts zeer onnauwkeurig geschieden. Door de Meetkundige dienst is dan ook zowel langs de Hollandse IJssel als langs de Nieuwe Maas en de Rotterdamsche Waterweg op beide oevers een veelhoeksnet met korte zijden aangebracht en met WAT-stenen verzekerd. Alle raaien van het peilwerk werden door deze dienst aan dit veelhoeksnet vast- gemeten. Door het beschikken over de beheerskaarten, waarop de vorenstaan de gegevens uit de aard der zaak ook vermeld staan, is een veel nauw keuriger plaatsbepalende omschrijving voor de vergunningen mogelijk geworden. Ook van de Oude Maas is een beheerskaart vervaardigd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 101