304 Thans op het eind van 1955 is van dit, door zijn beperkte toeganke lijkheid zo moeilijk te kaarteren gebied, een terreinoppervlakte (waar bij ook het ingesloten water moet worden gerekend) van ca. 360 km2 in kaart gebracht. Dit is weergegeven op 107 op linnen getekende calques, schaal 1: 2500; bovendien zijn van enkele terreingedeelten detailbladen op een schaal 1: 500 vervaardigd. De beheerskaarten van de wateren die grotendeels in het vorenbedoelde gebied vallen, zijn, uitgewerkt op schaal 15000, nog niet geheel gereed. Van 65 km rivier is een derge lijke kaart gemaakt, van 40 km vordert de uitwerking. De opneming bood tevens de gelegenheid de verouderde rivier- kaarten te vernieuwen, zodat van de ca. 240 km rivier bereids ca. 115 km aan nieuwe rivierkaarten gedrukt konden worden. Vóór het druk ken worden deze aan mijn dienst voorgelegd, waardoor de mogelijk heid bestaat, na de opmeting uitgevoerde werken te signaleren en mogelijk voorgenomen werken tijdig te doen aangeven. Met het oog op de voorgenomen deltawerken en de verbetering van de zwakke plaatsen in de bedijkingen van Noord-Brabant, is opnieuw uitbreiding gegeven aan de opdracht tot kaartering. Hierbij is een gebied van 13 km2 en een dijklengte van 50 km betrokken. Spoedshalve worden aan mijn dienst van deze terreinen ontschrank- te foto's verstrekt, waaruit rechtstreeks de voor de bestekken beno digde tekeningen worden afgeleid. Al eerder zijn ook, ter beoordeling van de noodzaak tot verhoging en verzwaring van bestaande dijken, van vele dezer dijken lengte- en dwarsprofielen gemaakt, die in nauwe samenwerking met mijn dienst zijn uitgewerkt. Van de mogelijkheden die de Meetkundige dienst biedt, wordt mo menteel een zeer effectief gebruik gemaakt bij het overbrengen van de N.A.P.-hoogte over brede wateren en bij het bepalen van de plaats van golfmeetpalen en van de vaste punten waarmede de assen van ontworpen werken worden gemarkeerd. Deze metingen zijn alleen door gespecialiseerde ambtenaren met voldoende nauwkeurig resultaat uit te voeren. Verder mag een groot en nuttig gemak worden genoemd het beheer en vooral het onderhoud van de fijne meetinstrumenten door de be trokken afdeling van de meetkundige dienst. Immers de hier aanwezige pool van dergelijke instrumenten, op deskundige wijze aangevuld met de nieuwste uitvoeringen, maakt het mogelijk, voor elk van de door de eigen diensten uit te voeren me tingen, een zo passend mogelijk instrument in bruikleen te krijgen. Het regelmatig onderhoud en zo nodig ook de revisie, wordt in de kortst mogelijke tijd op een tijdstip dat door de diensten met het oog op het vrij komen kan worden vastgesteld, uitgevoerd. Om een beeld te geven van de omvang van deze service moge worden vermeld, dat op 1 september bij mijn directie in gebruik waren 15 waterpasinstrumenten, 1 theodoliet, 13 sextanten, 20 prismakij kers en 6 planimeters. Inmiddels is uitbreiding gevraagd in verband

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 102