Het nut van de Meetkundige dienst voor het onder houd, de verbetering en het beheer van rivieren 305 met het tot uitvoering komen van de deltawerken en de tevens hier mede gepaard gaande uitbreiding van de Studiedienst. Samenvattende kan worden gezegd dat het aandeel dat de Meet kundige dienst heeft in de voorbereiding en bij de uitvoering van werken in en aan de wateren in het deltagebied, een onmisbare schakel moet worden geacht. Ir. J. C. HOORNENBURG, hoofdingenieur-A van de Rijkswaterstaat in de directie Limburg, arrondissement Maas Wie zich bezint op het nut van de Meetkundige dienst van de directie Algemene dienst van de Rijkswaterstaat voor het rivierbeheer in de ruimste betekenis, denkt onmiddellijk aan het belangrijke onder deel van de veelomvattende taak van die dienst, bestaande uit de zorg voor de Algemene Rivierkaart van Nederland. De rivierkaart heeft zich ontwikkeld tot een onmisbaar hulpmiddel bij het rivierbeheer in zijn hydraulische, nautische en juridische aspecten en is als zodanig daaruit niet meer weg te denken. Het bijhouden van deze thans lang zamerhand tot in de perfectie opgevoerde kaart is verre van een sinecure en het past stellig de rivierbeheerder in Nederland, jegens de volbrenger van die taak, de Meetkundige dienst, te getuigen van waardering en zelfs bewondering; waardering voor de plichtsgetrou we en gestage arbeid die deze dienst dagelijks aan de verzorging van deze kaart besteedt, bewondering voor het resultaat van deze arbeid: een volmaakt betrouwbare en in zijn velerlei aspecten zeer uitvoerige rivierkaart van Nederland. En is de herdenking van het 25-jarig bestaan van de Meetkundige dienst geen geschikte gelegenheid voor een dergelijk getuigenis? Overigens is de rivierkaart van Nederland ouder dan zijn tegen woordige verzorger. Dit brengt ons op de vraag, hoe en wanneer deze rivierkaart dan wel ontstaan is en hoe men in de tijd daarvóór, toen er geen rivierkaart bestond, het rivierbeheer uitoefende. Een kleine historische excursie kan ons dit leren, en ons tevens doen zien uit welke toenemende behoeften de rivierkaart in zijn huidige vorm ge groeid is. In de tweede helft van de 17e eeuw en gedurende de gehele 18e eeuw kwam het rivierbeheer slechts uiterst moeizaam op gang, be heerst als het was door de dominerende tegenstellingen tussen het centrale en het gewestelijke gezag. Een zekere vooruitgang is in die jaren merkbaar; zo werden in 1672, door de nood gedwongen; de Rijn en de IJssel en de belangrijke bedijkingen van de Bovenrijn, o.m. de waterverdelingen tussen Waal, Rijn en IJssel beheersende, onder het gezag van de Republiek geplaatst en werd er over kwesties van kenne-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 103