De betekenis van de Meetkundige dienst voor het peilschaalwezen 319 in de hoogwaterkeringen vast te stellen en daarvoor verbeteringsplan nen op te maken. Ook kon voor de voorbereiding van de Deltawerken en de hier mede samenhangende definitieve verhoging van de zeedijken van de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg in ruime mate van het werk van de Meetkundige dienst worden gebruik gemaakt. Geleidelijk vult deze dienst de nog ontbrekende gegevens aan. Ter illustratie van deze omvangrijke taak biedt figuur i een fraaie door de fototechnische dienst van de K.L.M. gemaakte overboord- opname van het dorp Zoutelande op Walcheren, welk dorp in de 16e eeuw nog achter de duinen lag en thans als een bolwerk buiten de doorgaande duinenrij uitsteekt en door een zwakke hoogwaterkering tegen hoge stormvloeden is beschermd. Deze waterkering wordt thans in het kader van de voorgenomen Deltawerken definitief verhoogd en verzwaard volgens het plan, met een zware lijn aangegeven in figuur 3, waarvan de ondergrond bestaat uit een door de Meetkundige dienst vervaardigde kaart, die is ge maakt met behulp van de eveneens door de K.L.M. opgenomen lucht foto van figuur 2. Een ander beeld van het voortreffelijke werk van de Meetkundige dienst wordt weergegeven in figuur 4, waarin is uitgebeeld een ge deelte zeedijk van de Melopolder in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met het daarachter gelegen haventje bij het gehucht Paal. In de getekende situatie met bijbehorende dwarsprofielen, die zijn vervaardigd aan de hand van terrestrische opnemingen van de Meetkundige dienst, is ook hier de dijksverzwaring met een zware lijn ingetekend. Deze illustraties geven een greep uit de schat van meetgegevens die in de loop der jaren door de Meetkundige dienst in opdracht van het Rijk en andere Overheidsdiensten zijn verzameld en in tekening ge bracht. De volledigheid en grote nauwkeurigheid van deze gegevens stellen de technische diensten in staat, de nodige plannen op een be trouwbare basis uit te werken en te begroten. De betekenis en het nut van de thans jubilerende Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat worden dan ook, zeer terecht, algemeen erkend, in het bijzonder door hen, die tot taak hebben de steeds wis selende kustlijn te bestuderen en waar nodig vast te leggen of in te korten en maatregelen te beramen om Nederland veilig te stellen tegen de hoogste stormvloedstanden. Ir. P. J. WEMELSFELDER, hoofd van de Hydrometrische afdeling in de directie Algemene dienst van de Rijkswaterstaat De plaats van een peilschaal is zonder uitzondering met genoegzame nauwkeurigheid af te lezen uit of in te tekenen in de voorhanden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 127