326 werking en documentatie van de peilschaalwaterpassingen, alsmede het opstellen van het meetprogramma, het aanwijzen van terzake te treffen maatregelen e.d., geschiedt door de Hydrometrische afdeling. Onder andere worden van alle peilschalen grafische voorstellingen bijgehouden van de beweging der nulpunten, van de verstellingen en van vergelijkingen der aflezing met naburige peilschalen. Afwijkingen komen zodoende spoedig aan het licht. Het resultaat van al deze werkzaamheden is, dat de peilschalen zeer constant en met een hoge precisie over het gehele land op het denkbeeldige horizontale vlak staan, dat gaat door de merken in Amsterdam, waaraan de naam N.A.P. is gegeven. De nauwkeurigheid, waarmede men in de praktijk individuele stan den normaal kan aflezen, ligt in de orde van grootte van 3 a 5 cm. Geoefende waarnemers kunnen in het open water staande peilschalen bij stormvloed aflezen tot op 5 a 10 cm nauwkeurig. Peilschrijvers gaan tot 2 a 3 cm. Gemiddelden over één maand hebben een intrin sieke waarnemingsnauwkeurigheid van minder dan één cm. De objec tieve nauwkeurigheid van gemiddelden over één maand, één jaar of tien jaar hangt dus in feite geheel af van de nauwkeurigheid van het nulpunt van de gebruikte schaal. Voor vele doeleinden zou wel volstaan kunnen worden met een nauwkeurigheid tot op 5 cm. Zo voor peilingen, uitvoering van wer ken, scheepvaart, stormvloedhoogten. Er zijn echter ook belangen waarvoor de waterstanden niet nauwkeurig genoeg bekend kunnen zijn. Dit zijn met name: het vraagstuk van de bodemdaling; geleidelijke wijzigingen in het getijregiem; het samenstellen van afvoerkrommen op de grote rivieren; het opstellen van afvoerberekeningen; het uitvoeren van stroomberekeningen in het getijgebied; de controle op de getij tafelberekeningen; het tijdig aanbrengen van wijzigingen in de getijtafels; het berekenen van de reductievlakken. Steeds zijn er vraagstukken en studies die één of meer van deze ge bieden betreffen, in behandeling. Dat betekent, dat de in feite bereikte nauwkeurigheid steeds op de weegschaal staat en welhaast het meest bestudeerde onderwerp van alle is. Zoals een ambachtsman alle aandacht schenkt aan zijn gereed schap, zo wil de Rijkswaterstaat aan kunnen op het waarnemingsmate riaal, waarmede zo uiteenlopende berekeningen moeten worden uitge voerd, belangen gediend, conclusies getrokken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 138