329 groten getale binnenstromen en de dienstleiding van het Kadaster werd spoedig geconfronteerd met het personeelsvraagstuk van de ruil verkavelingsdienst, wat moge blijken uit het feit, dat deze in 1940 reeds was uitgebreid tot 5 bureaus, met een totale bezetting van onge veer 100 man. Toch is het initiatief om het eens met luchtkaartering te proberen niet van kadastrale zijde uitgegaan. Aan Prof. Schermerhorn moet de eer worden gegeven tijdig de mogelijkheden te hebben gezien en toen dan het blok „Eemnesser Polders" ter grootte van ca. 2100 ha in voorbereiding was en de stemming ervan eind 1938 verwacht kon worden, kwam van hem het voorstel met dit daarvoor zo geschikte blok een proef te nemen. Zo kwam in maart 1938 het eerste contact tussen Meetkundige dienst en Ruilverkavelingsdienst tot stand. Op een mooie voorjaarsdag kwamen met hem in Eemnes samen de in specteur van de Hypotheken en het Kadaster, Mr. H. Iwema, de met de leiding van de Ruilverkavelingsdienst belaste ingenieur-verificateur J. Zijlstra en ondergetekende, die als landmeter voor deze ruilver- verkaveling zou worden aangewezen. Natuurlijk had ik mij voorgenomen mij niet zo maar gewonnen te geven voor de luchtkaartering en de in de ruilverkaveling ontwikkelde terrestrische methode zo goed mogelijk te verdedigen. De te bereiken nauwkeurigheid was daarbij geen factor, daar deze bij fotogrammetrie voor dit slotengebied ongetwijfeld voldoende zou zijn. Het ging er voor mij voornamelijk om of er inderdaad besparing van tijd en kosten zou kunnen worden verkregen. Na bezichtiging van het terrein en de nodige gedachtenwisseling werd afgesproken, dat Prof. Schermerhorn een vliegplan zou opmaken met een kostenbegroting van een dubbel beeldopneming 1: 5000 door de K.L.M. en het vervaardigen van grondplans 11000 door de Meetkundige dienst, terwijl ik een begro ting zou opmaken van de landmeetkundige werkzaamheden met en zonder luchtkaartering. Het daaruit in geld berekende voordeel bleek nagenoeg gelijk te zijn aan de kosten van opneming en uittekenen, zodat in een tweede bijeenkomst kon worden geconstateerd, dat het verantwoord was een proef met luchtkaartering te nemen. Het is altijd, als men geen vergelijkbare objecten heeft, een moei lijke opgave een behoorlijke begroting van landmeetkundige werkzaam heden te maken, des te meer voor de uitvoering van een ruilverkave ling, waar het tempo mede afhankelijk is van factoren die we niet volledig in de hand hebben en die stagnatie en dubbel werk kunnen veroorzaken. Achteraf is wel gebleken, dat ik er aardig naast was geweest. Het liep mee, ook wat de wettelijke procedure betreft en zo kon op haast alle onderdelen van de uitvoering winst worden behaald, vooral door dat reeds aan het begin van de ruilverkaveling over de grondplans beschikt werd. De gehele uitvoering van dit grote blok kon nu in recordtijd haar beslag krijgen: de stemming vond plaats op 4 november 1938; in februari 1939 werd met de schatting gestart, het plan van ruilverkaveling was begin 1940 gereed, waarop direct de nieuwe ka-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 143