Fotogrammetrische werkzaamheden voor de N.V. De Bataafsche Petroleum Maatschappij 332 grote luchtfoto's ten behoeve van de schatting. Aangezien we voor de opnemingen hoofdzakelijk zijn aangewezen op maart en april, wan neer de begroeiing nog niet hinderlijk is, zal geruime tijd daarvóór en zeker gemiddeld een jaar vóór de stemming de opdracht tot vliegen aan de K.L.M. gegeven moeten zijn. Te zelfder tijd zal, met de Meet kundige dienst (c.q. met de eigen dienst) een tijdschema voor het uit tekenen moeten worden opgemaakt om zeker te zijn, dat we de grond plans op tijd in ons bezit hebben. Verder moet met de Dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk, die de verzorging van de paspunten heeft, overleg gepleegd worden omtrent het tijdstip waarop dit dient te geschieden. Dit moet uiteraard kort voor de luchtopneming zijn, daar de zichtbaar gemaakte paspunten in die tussentijd bewaakt moeten worden en storingen her steld. Loopt het met de opneming in het voorjaar mis, dan moet in elk geval gewacht worden tot het najaar en soms tot het volgend voorjaar, daar in de herfst sporadisch voldoende helder weer voorkomt. Dit was met Beltrum het geval. Maar we kunnen de opneming ook niet te vroeg laten geschieden, omdat dan in den regel de begrenzing van het blok nog niet voldoende vaststaat. Ook is er dan nog te veel on zekerheid over wegen en waterlopen, zodat van een bladindeling nog geen sprake kan zijn en evenmin van het met de wegen en waterlopen verband houdende net van vaste punten. Trouwens het voorlopige net van wegen en waterlopen ondergaat in den regel tijdens de uitvoering van een ruilverkaveling zodanige wijzigingen, dat het tijdstip van samenstellen van de nieuwe plans uit de grondplans juist gekozen moet worden. Een andere moeilijkheid is, dat we de datum van stemming over de ruilverkaveling niet in de hand hebben. Het kan zijn, dat deze wegens plotseling opkomende moeilijkheden jaren verschoven wordt; het kan ook zijn, dat de datum wegens toenemende urgentie aanzien lijk vervroegd wordt. Luchtkaartering voor ruilverkaveling is dus een kwestie van voortdurend overleg met de K.L.M. en de Meetkundige dienst. Het moet gezegd worden, dat van die kant al het mogelijke is gedaan om voor ons het werk zo bevredigend mogelijk te doen verlopen, al is dit gezien het bovenstaande niet altijd gelukt. In elk geval zal er moeten worden gestreefd naar een zo goed mogelijk aan te houden programma, waarvoor weder de samenwerking met de Cul tuurtechnische dienst nodig is. December 1955. Ir. B. SCHERPBIER, oud-hoofd van de topografische afdeling der N.V. De Bataafsche Petroleum Maatschappij Tegelijk met het jubileum van de Meetkundige dienst van de Rijks waterstaat zou het feit kunnen worden herdacht, dat 20 jaar geleden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 146