Ir. W. I. C. VAN VEELEN, Werkzaamheden van de Meetkundige dienst voor de Provinciale Waterstaat 335 De voordelen waren voor beide partijen groot, daar door dit con tract een samenwerking kon ontstaan, waardoor de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat in staat werd gesteld voor bijzondere werk zaamheden instrumenten aan te schaffen en ambtenaren aan te stel len, die ook later van groot nut konden zijn voor werken voor de Rijkswaterstaat zelf, terwijl bovendien een grotere continuïteit van de hoeveelheid fotogrammetrisch werk te verwachten was. Voor de B.P.M. was het voordeel, dat door deze samenwerking voorkomen werd, dat er een aparte fotogrammetrische staf zou moeten worden opgeleid, die misschien in de toekomst niet geregeld van werk zou zijn voorzien. In de twintig jaar dat het contract nu werkt is gebleken, dat het volkomen aan de verwachtingen heeft voldaan. Al spoedig werden in vele landen luchtkaarteringen uitgevoerd voor de Koninklijke Shell Groep. De triangulatie van deze luchtopnemingen werd grotendeels door de Meetkundige dienst verzorgd. In de bezettingstijd bleek het grote nut van het contract, doordat hierdoor mensen en instrumenten bezig konden worden gehouden met productief werk, dat in de toe komst, na de bevrijding, van nut kon zijn. Na de bevrijding deed zich steeds meer de behoefte gevoelen aan topografische kaarten van explo- ratiegebieden uit luchtfoto's vervaardigd. Deze kaarten bleken essen tieel te zijn voor de exploratie en de exploitatie en voor het civiel technische werk dat daarmede samenhangt. Van 1936 tot heden zijn door de Meetkundige dienst, eerst onder leiding van wijlen de heer J. G. Fortuin en later onder die van Ir. A. J. van der Weele, luchttriangulaties uitgevoerd over een gebied van ongeveer 50.000.000 ha, waarbij in totaal 60.000 luchtfoto's werden verwerkt. Topografische kaarten op schaal 1: 10.000-1: 100.000 wer den vervaardigd van een gebied ter grootte van 25.000.000 ha, waar voor 27.000 luchtfoto's zijn verwerkt. De bovengenoemde cijfers illustreren de uitgebreidheid van het fotogrammetrische werk dat onder dit contract is verricht. Door dit contract werd niet alleen een stimulans gegeven aan de fotogrammetrie in het algemeen, maar ook verkreeg daardoor de naam van Nederland op dit gebied een grotere bekendheid. 's-Gravenhage, 13 september 1955. hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van Drenthe: Gaarne voldoe ik aan het tot mij gerichte verzoek, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Meetkundige dienst van de Rijkswater staat iets te vertellen over het contact van deze dienst met de Provin ciale Waterstaat van Drenthe. In de periode vóór 1945 werden de toen meestal zeer summiere

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 149