336 plannen tot verbetering van de planwegen in de provincie Drenthe door derden opgesteld. Toen na de oorlog de voorbereiding en uit voering in eigen hand genomen werd, was er daardoor in vele opzich ten een grote achterstand t.o.v. andere provincies, waar de voorberei ding steeds door de eigen provinciale waterstaatsdiensten was ver zorgd, en men in de loop der jaren over geroutineerde meetploegen de beschikking had gekregen. Drenthe had toen slechts enkele meet ploegen, die geheel in beslag werden genomen door werkzaamheden ten behoeve van de verbetering der afwatering. Vooral de voorbereiding van de verbetering der planwegen vorderde daardoor slechts langzaam. Onder deze omstandigheden werd in de loop van 1949 contact gezocht met de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat, die over een uitgebreide staf van geschoold meet- en kaarteringspersoneel be schikte, en waarvan bekend was, dat zij ook aan derden meetkundige bijstand verleende. Na ontvangen machtiging van Gedeputeerde Staten van Drenthe werd medio mei 1949 bij wijze van proef een overeenkomst met de Rijkswaterstaat aangegaan voor het verrichten van opmetingen ten behoeve van de verbetering van de weg Frederiksoord-Noordwolde van het provinciaal wegenplan (lengte 4 km). De bij deze meetkundige bijstand opgedane ervaring was van dien aard, dat Gedeputeerde Staten machtiging verleenden de Meetkundige dienst ook verder in te schakelen, niet alleen op het gebied van de planwegen, maar eveneens op het gebied van vlaktewaterpassingen en kaarteringen van kleinere en grotere gebiedsdelen van de provincie Drenthe ten behoeve van de verbetering der afwatering. Reeds in november 1949 ontving de Meetkundige dienst het verzoek behulpzaam te zijn bij het kaarteren van het stroomgebied van het Peizer- en Eelderdiep en dat van de Oude Vaart, hoewel deze dienst op het gebied van uitgebreide vlaktewaterpassingen toen nog geen grote ervaring had opgedaan. Na enige tijd van werken werd evenwel al spoedig een juiste bezetting van de meetploegen gevonden, om zo doelmatig en efficiënt mogelijk te kunnen werken. Nadat de genoemde gebieden door middel van luchtkaartering wa ren verkend, kon in een regelmatig tempo de aflevering geschieden in situatiebladen schaal 1: 10.000, waarop de verkaveling, zoals die in het terrein aanwezig was, was ingetekend. De staf van grondpersoneel zorgde verder voor de vlaktewaterpassingen en de tekenkamer van de Meetkundige dienst verwerkte deze gegevens tot kaarten met hoogte getallen en hoogtelijnen. Met de aldus verkregen gegevens kan de pro vincie Drenthe in snel tempo ontwerpen voor de verbetering van de afwatering in Drenthe voorbereiden en een ingrijpende reorganisatie van de waterschappen op gang brengen, waarbij grote natuurlijke een heden, zoveel mogelijk samenvallende met de onderscheiden stroomge bieden, werden gevormd. Bij het ontwerpen van het tracé voor de nieuwe hoofdstroom van de Oude Vaart, kwamen zeer sterk de moeilijkheden naar voren,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 150