337 waarmede het Kadaster te kampen heeft, wanneer een dergelijke stroom tevens de scheiding vormt tussen verschillende gemeenten. In het verleden werd nl. het onderling verband tussen de kadastrale toe stand van aan elkaar grenzende gemeenten veelal verwaarloosd. De desbetreffende kadastrale plans sluiten daardoor in het algemeen slecht. Ook hier bracht de Meetkundige dienst uitkomst, door van de situatiebladen schaal i: 10.000 langs fotografische weg vergrotingen op de schaal i2500 te maken. Van deze vergrotingen die, wat rich ting en onderlinge ligging betreft, de terreinssituatie weergeven, werd voortaan dankbaar gebruik gemaakt bij het traceren van de hoofd stromen. Gezien de verkregen resultaten van de metingen, volgden nieuwe aanvragen om meetkundige bijstand elkaar snel op. Van verschillende planwegen werden de situaties gemeten en gekaarteerd. Grote delen van de provincie werden door middel van luchtfoto's opgenomen. Hiervan werden situatiebladen op de schaal 110.000 gemaakt, waar op de door de Meetkundige dienst opgenomen vlaktewaterpassingen werden verwerkt in de vorm van hoogtegetallen- en hoogtelijnenkaar- ten. De samenwerking werd bovendien uitgebreid, zodat ook gebieden, waarvan de hoogten reeds door de eigen dienst van de Provinciale Waterstaat waren opgenomen, door de Meetkundige dienst werden overgenomen en in kaart gebracht. Behalve meetkundige bijstand op het gebied van opmetingen, werd ook bijstand verleend bij de asuitzetting van het ontworpen tracé voor de weg Coevorden-Schoonebeek-Rijksgrens. Lengte ca. 23 km. Tevens werden van verschillende planwegen, behalve de situatie metingen ook de lengte- en dwarsprofielen opgenomen. Een enkele maal werd bijstand gevraagd en verleend bij het uitzetten van een meetnet en het berekenen van de coördinaten. Door de inmiddels gevormde eigen meetploegen van de Provinciale Waterstaat werd in dit geval de situatiemeting door de Provinciale Waterstaat verzorgd. De beste vorm van samenwerking en meetkundige bijstand inzake de voorbereiding van de verbetering der planwegen is op het ogenblik als volgt. Nadat het juiste wegtracé is bepaald, wordt de wegas door een meetploeg van de Provinciale Waterstaat op het terrein uitgezet. De Meetkundige dienst legt hierover, in samenwerking met' de Land meetkundige dienst van het Kadaster, een meetnet, waaraan zowel de op te meten situatie als de op het terrein uitgezette as wordt vastge legd. De meetploeg van de Provinciale Waterstaat zorgt voor de waterpassing van de lengte- en dwarsprofielen. Na kaartering van de situatie en de aspiketten, ontvangt de Landmeetkundige dienst van het Kadaster het minuutplan en de Provinciale Waterstaat een calque van dit minuutplan. Over het algemeen wordt hierbij de schaal 1: 1000 als de meest gewenste schaal toegepast. De Landmeetkundige dienst van het Kadaster brengt op het minuut plan de kadastrale perceelsgrenzen aan, waarna de Provinciale Water staat deze geïdentificeerde grenzen overneemt, om hiervan gebruik

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 151