222 der zaak de volledige zeggingsmacht had, zowel over inventaris als over methoden. In die organisatie was het mogelijk op het technische vlak in een sneller tempo dan op dat moment ambtelijk gebruikelijk was, moderne hulpmiddelen in te voeren. Voor de triangulatie van de grote rivieren werd de eerste kadastertheodoliet van Hildebrand met afleesmicroscopen en 16 cm horizontale rand aangekocht, die later ook bij het Kadaster is ingevoerd. Voor de detailmeting voor de rivier- kaart werd de tachymetrie op grote schaal toegepast en voor de kaar- tering werden poolcoördinatografen van verschillende soorten aan gekocht. Voor kaarteringen van plans op schalen i iooo en i 500 werden de eerste detailcoördinatografen van Coradi in ons land toe gepast, benevens die van Haag-Streit en De Koningh. Deze modernisering en verbetering van de methoden op het tech nische vlak was in het bijzonder noodzakelijk met het oog op de moge lijkheid nauwkeurige resultaten te verkrijgen met personeel van lagere opleiding, die werkten op aanwijzing van ingenieurs. In die jaren tussen 1922 en 1931 zien wij de betrekkelijk incidentele werking van een proces, dat zich in de daaropvolgende 25 jaren steeds duidelijker heeft gemanifesteerd. Enerzijds vervolmaking van de technische hulp middelen, anderzijds de invoering van personeel van middelbare en lagere rang. Ik mocht erop wijzen, dat in de jaren vóór 1931 de aanzet van dit proces zich, voor zover dit het Geodetisch Bureau betrof, op inciden tele wijze voltrok. Immers, ik zou niet graag beweren, dat het beleid in dit bureau toen in elk opzicht bepaald werd door motieven die aan dit proces waren ontleend. Ook een sterk element van zelfhandhaving voerde een dergelijke jonge onderneming tot de noodzaak door midde van technische vervolmaking van de hulpmiddelen, in handen van daarbij passend peroneel, te komen enerzijds tot een zeker prestige op technisch gebied en anderzijds tot lagere kostprijzen voor hogere kwaliteit dan op dat ogenblik met de vrij gebrekkige methoden in de technische sfeer gebruikelijk waren. Een werk dat grote invloed heeft uigeoefend op de totstandkoming van de Meetkundige dienst is geweest de aan het Geodetisch Bureau in 1927 verstrekte opdracht voor opmeting en kaartering van Rijks weg nr. 7 van Amsterdam naar Lambertschaag. Dit geschiedde met machtiging van de Minister van Waterstaat door Ir. J. H. van der Burgt, toenmaals arrondissementsingenieur van de Rijkswaterstaat in Hoorn. Dit was het eerste grote werk waarbij systematisch getracht is de hierboven genoemde moderne hulpmiddelen te gebruiken voor de vervaardiging van een compleet stel nieuwe grondplans, waarop het project tot in alle details kon worden ontworpen en die tevens zo opgezet werden, dat zij ook de grondslag zouden kunnen leveren voor de na uitvoering samen te stellen beheerskaarten. Bij de uitvoe ring van dit werk is volledig gebruik gemaakt van de Rijksdriehoeks meting in die zin, dat de meetkundige grondslag, zowel als belangrijke punten van de ontworpen as, in het systeem van de Rijksdriehoeks meting werden berekend. Juist bij het werken met personeel van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 18