226 een voldoende nauwkeurigheid kunnen verkrijgen. Aan de vraag naar bruikbaar kaartenmateriaal t.b.v. de gewestelijke uitbreidings plannen, dat thans geheel ontbreekt, zou langs deze weg eveneens voldaan kunnen worden. In de steden zou men, naar het Ameri kaanse voorbeeld, de binnenkanten der bouwblokken fotogramme- trisch kunnen inpassen tussen de terrestrisch opgemeten voorgevel lijn. Indien men beschikt over een apparaat, dat ook de hoogten oplevert, ligt er nog een arbeidsveld in allerlei experimenteel werk, waarbij het moeilijk is op andere wijze de ruimtecoördinaten van een punt te bepalen. Hieronder mag men rekenen het bepalen van de vormverandering van allerlei bouwwerken, bv. bruggen, tenge volge van belasting. Ook bij het bepalen van de nauwkeurige vorm van een waterspiegel of van een bodemoppervlak in een model bij waterloopkundige experimenten biedt de stereofotogrammetrie grote voordelen vanwege de nauwkeurigheid en ook omdat men na het nemen der foto's de modellen direct weer voor andere doeleinden kan gebruiken, terwijl de opname een waardevol archiefstuk vormt. Ook in de architectuur speelt de fotogrammetrie een rol en wel bij opmeting van oude monumentale gebouwen. Deze methode geeft daarbij een veel grotere nauwkeurigheid dan welke nauwgezette opmeting ook. Naar onze mening zal men de toepassingsmogelijk heid der fotogrammetrie bij ons te lande sterk verhogen, indien men één centraal fotogrammetrisch orgaan wist te scheppen, dat, goed uitgerust, van de zeer verschillende bovengenoemde zijden opdrach ten zou verkrijgen tot het uitvoeren der opnamen, die door diverse diensten zouden worden vervaardigd. In de eerste plaats zouden hiertoe behoren alle opnamen, die de fototechnische afdeling te Soesterberg maakte t.b.v. de topografische kaart. Het is duidelijk, dat dit vooral in de eerste jaren het grootste deel der opdrachten zou vormen. De luchtopnamen, die niet in verband staan met het Ministerie van Oorlog, zouden kunnen worden gemaakt door de fototechnische dienst van de K.L.M. Uit besprekingen is ons reeds gebleken, dat de K.L.M. gaarne het voorbeeld der buitenlandse bur gerlijke luchtvaart zou volgen en zich ook hier op de fotogrammetrie toeleggen. Doch de aanschaf fingskosten van goede apparaten voor de uitwerking, in verhouding tot het geringe aantal particuliere opdrach ten dat te verwachten was, hebben haar ervan weerhouden. Bij de door ons voorgestelde opzet zou de K.L.M. echter steeds een organi satie achter zich hebben, die over deze apparaten beschikt en tegen betaling opnamen uitwerkt. Dit kunnen dan in de eerste plaats alle opnamen zijn, die voor gemeenterekening worden uitgevoerd, ter wijl de vraag, of ev. opdrachten voor het Dept. van Waterstaat door de K.L.M. of door Soesterberg zouden worden uitgevoerd nader onder de ogen moet worden gezien. Eindelijk zou de bedoelde foto- grammetrische organisatie ook belast kunnen worden met het uit werken van de terrestrische opnamen, die gemaakt zijn in labora toria of t.b.v. architectuuropnamen. Deze inrichting centraliseert in beginsel al het werk op foto-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 22