227 grammetrisch gebied met het kennelijke doel enerzijds de bedragen die nodig zijn voor een goede uitrusting rendabel te maken en ander zijds de uitgebreidste toepassing der fotogrammetrie te verkrijgen. Dit is echter alleen mogelijk, indien deze afdeling algehele zelfstan digheid verkreeg en een afzonderlijke onderneming vormde. De be nodigde fondsen kunnen door de belanghebbenden naar evenredig heid dier belangen worden bijeengebracht. Hiertoe behoren de De partementen van Oorlog, Marine en Waterstaat en de K.L.M. Aan gezien het moeilijk zal zijn gemeenten hiertoe te bewegen, komt het ondergetekende eenvoudiger voor, in de tarieven onderscheid te maken tussen opdrachtgevers die wel en die niet bijdragen in de stichtingskosten." Daarna volgt een beschouwing over de belangen van de verschil lende Ministeries en in dit verband zij nog geciteerd: „Hoewel het Kadaster slechts een sporadische toepassing der fotogrammetrie zou maken, is het toch de vraag of de kadastrale dienst naast deze fotogrammetrische organisatie zou wensen te blij ven. Het wil ons toelijken, dat het onjuist zou zijn en dat het voor stel, ook het Ministerie van Financiën in de kosten te doen bijdra gen, zeker overweging verdient." Ten slotte wordt in de nota ook gewezen op het belang, dat de T.H. heeft bij een dergelijke ontwikkeling, omdat wegens de hoge aanschaf- fingskosten van de instrumenten over aankoop ervan t.b.v. het onder wijs aan de T.H. op dat ogenblik bepaald wel niet te denken viel. Er wordt 'verder uit dien hoofde gepleit voor een samenwerking van techniek en onderwijs door het verschaffen van huisvesting aan de fotogrammetrische organisatie in het geodesiegebouw der T.H. De gehele dienst zou moeten staan onder een commissie van toezicht, te benoemen door of vanwege de lichamen die het kapitaal verschaffen, welke commissie dan één der leden met de directie zou moeten be lasten. Als ideaal werd in deze nota gesteld, dat deze fotogrammetri sche dienst als zelfstandig lichaam zou opereren, „dat een eigen com mercieel beheer voert, reclame maakt voor de toepassing der fotogram metrie en tracht opdrachten te krijgen door middel ener doeltreffende acquisitie." Het lijdt voor de schrijver dezes geen twijfel, dat in deze thans bijna 30 jaar oude nota gedachten zijn neergelegd, die voor een groot gedeelte ook vandaag nog actueel zijn. Indien men toen in Nederland inderdaad tot stichting van een centrale fotogrammetrische dienst zou zijn overgegaan, waarin alle genoemde organen zouden hebben gepar ticipeerd, zou dit de ontwikkeling van de fotogrammetrie in ons land niet alleen ten goede zijn gekomen, doch zou ook een evenwichtiger groei hiervan binnen de verschillende takken van dienst zijn bevor derd. De ook toen duidelijk merkbare neiging, ondanks betuiging van de wil tot het tegengestelde, zoveel mogelijk zelf te doen, heeft ten gevolge gehad, dat in die jaren tussen 1927 en 1931 de gedachten bij de Rijkswaterstaat meer waren gericht op een centrale meetdienst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 23