230 het valt niet te loochenen, dat in deze personen het zwaartepunt van het gehele kaarteringsbedrijf komt te liggen. Deze mensen heeft men met zorg te kiezen, desnoods zonder al te zeer te letten op diploma's." Het behoeft geen betoog, dat deze laatste zin mij nog steeds dier baar is. Opnieuw wordt in deze nota een overzicht van het mogelijke arbeids veld geleverd, afkomstig uit opdrachten van verschillende organen van overheid en van lagere publiekrechtelijke lichamen. Bovendien wordt in deze nota voor de eerste keer een rentabiliteitsrekening op gezet, die thans niet alleen voor het geheel van een dergelijk bedrijf geldt, maar die ook in het bijzonder is gericht op de vervaardiging van de rivierkaart, die toen nog als pièce de résistance van een der gelijk fotogrammetrisch bedrijf werd gezien. Voorgesteld wordt het werken in twee ploegen en aan de hand van de praktische ervaring van het Duitse Reichsamt für Landesaufnahme te Berlijn kwam ik tot een besparing voor de vervaardiging van de rivierkaarten van rond 10.000.per jaar. Toen bestond nog het plan voor de rivier- kaart stereoscopische kaarteringsmachines te gebruiken. Pas later is de ontschrankingsmethode en de kaartering uit ontschrankte foto's zodanig ontwikkeld, dat die werkwijze ook bij de vervaardiging van de rivierkaart toepassing kon vinden. Grote aandacht wordt in deze nota gegeven aan de bedrijfsvorm in de organisatie. Een vijftal verschillende mogelijkheden worden aan de orde gesteld en de voorkeur wordt gegeven aan een zelfstandige maatschappij, waarvan alle aandelen zich in het bezit van de Staat bevinden en die uitsluitend werkt met kapitaal dat door de regering is gefourneerd, staande onder toezicht van een officiële en op dit gebied deskundige commissie. Zonder twijfel heeft bij deze voorkeur de soepelheid van de particuliere bedrijfsvorm de schrijver voor de geest gestaan, terwijl anderzijds het feit, dat het arbeidsveld nagenoeg uitsluitend in de overheidssfeer zou komen te liggen, hem ervan heeft weerhouden te streven naar stichting van een bedrijf op zuiver par ticuliere basis. Het werd door mij van belang geacht, dat alle ev. opdrachtgevers als Waterstaat, Financiën, vertegenwoordigd zouden zijn. Ik lees in deze nota ook o.a.: „In zulk een regeringsmaatschappij voor landmeetkunde en foto- grammetrie kan dan in veel betere vorm en met veel meer kans op slagen bereikt worden, hetgeen ondergetekende nu sedert enige jaren nastreeft in het Geodetisch Bureau en waarin van een volledig slagen nooit geheel sprake kan zijn vanwege het particuliere, inci dentele en persoonlijke karakter van zulk een opzet. Ook onder getekende meent daarom, dat genoemd Geodetisch Bureau in deze maatschappij zou kunnen worden opgelost, althans ernaast geen reden van bestaan meer zou hebben." Ook hetgeen toen over de personeelspolitiek werd gezegd, wil ik hier nog eens naar voren brengen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 26