238 brengt, dat de metingen benodigd voor de uitvoering van het rijks wegenplan, behoren te geschieden volgens de door haar daarbij aan gegeven werkwijze. Het ligt buiten de bevoegdheid onzer commissie om aangaande de Rijkswaterstaat (een Rijksdienst waarmede haar generlei bemoeiing is opgedragen) een oordeel uit te spreken, wat betreft leiding en voorschriften voor de uitvoering van metingen in die rijksdienst. Zij dient zich daarom te bepalen met Uwer Excel lentie als haar mening kenbaar te maken, dat het stichten van een centrale meetdienst met een taak als in de aangehaalde nota is om schreven, uitsluitend voor de Rijkswaterstaat, haar niet nodig voor komt, in aanmerking genomen de eenvoudige eisen die aan het horizontale verband in de kaarten, waarop de werken worden ge projecteerd, moeten worden gesteld. Ook de instelling van een alle rijksdiensten omvattende Centrale Opnemingsdienst, ten doel hebbende het houden van toezicht op en het brengen van verband tussen de verschillende meetdiensten acht de Triangulatiecommissie niet nodig. Zij zou er de voorkeur aan geven een en ander op te dragen aan een commissie van toezicht ongeveer op de wijze als dit thans door de Triangulatiecommissie geschiedt, die ten gevolge van de aan haar door Uwe Excellentie en Uw ambtgenoot van Defensie bij haar instelling gegeven opdracht, regelend optreedt bij het doen van metingen, hetzij voor het Kadaster, hetzij voor de Militaire Ver kenningen of voor de Triangulatiedienst. Mocht Uwe Excellentie zelve van oordeel zijn en het wenselijk achten, dat de bemoeiingen der Triangulatiecommissie, die zich, zoals dit wordt te kennen gegeven in bovengemeld schrijven aan de Minister van Waterstaat, reeds hebben uitgebreid in de richting der luchtfotogrammetrie, nog meer uitbreiding toelaten, dan wil het ons voorkomen, dat het rijksbelang gediend zou zijn, als aan de Triangulatiecommissie opdracht werd gegeven, een zelfde taak te vervullen t.a.v. de Rijkswaterstaatsdienst. Zij acht zich evenwel niet in staat deze taak behoorlijk ten uitvoer te brengen zonder directe samenwerking met genoemde rijksdienst. Werd daartoe de Triangulatiecommissie aangevuld met een hoofd ambtenaar van de Rijkswaterstaatsdienst, dan zouden in de Trian gulatiecommissie vertegenwoordigd zijn alle rijksdiensten, die bij de uitvoering van het rijkswegenplan en de andere in de nota genoemde werken, betrokken zijn en belang hebben bij een centraal geleide opneming en kaartering. Mitsdien menen ondergetekenden Uwe Excellentie te mogen adviseren, aan Haar ambtgenoot van Water staat te kennen te geven, dat aanvulling der Triangulatiecommissie met een Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat de beste oplossing geeft aan het in de nota opgeworpen vraagstuk ten opzichte van het rijkswegenplan, terwijl dan ook de andere in vermelde nota genoemde vraagstukken (rivierkaart, luchtfotogrammetrische op nemingen ten dienste van de Rijkswaterstaat enz.) in onderlinge samenwerking in studie kunnen worden genomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 34