244 Het personeel kan bestaan uit een kern van vaste ambtenaren die in eerste instantie zouden kunnen worden gekozen uit de amb tenaren van de Algemene dienst. Daarnaast komen een aantal jongere mensen, hetzij als tijdelijk ambtenaar, hetzij op arbeids contract. De dienst krijge een commerciële boekhouding, zodat men enig inzicht in de kosten der metingen kan verkrijgen en zo nodig de kosten van metingen op andere diensten kan verhalen. De uitwer king van luchtopnamen zal, met het oog op het bijzondere karakter van dit werk, in speciale gevallen ook in opdracht van derden en tegen betaling kunnen geschieden. Het is duidelijk dat, afgezien van de structuur van de leiding, hierin de conceptie is neergelegd, zoals die ten slotte tot stand is gekomen. Het verdient vermelding, dat daarbij van de veronderstelling wordt uitgegaan, dat ook de fotogrammctrische kaartering een onder deel van deze centrale meetdienst zou moeten worden. Het resultaat van alle strubbelingen met de Triangulatiecommissie en met haar leden, die op dat moment voortkwamen uit de wereld van het Kadaster en het Departement van Defensie, is geweest, dat de gedachte aan de stichting van een Nederlandse maatschappij voor landmeetkunde en fotogrammetrie, neergelegd in het memorandum van 15 december 1928, geheel op de achtergrond is geraakt. Deze opzet, die beoogde daarin de overheid te doen vertegenwoordigen door verschillende departe menten en haar daarin een beslissende invloed toe te kennen, werd niet aanvaard. Van de zijde van de schrijver dezes, noch van die van de heer Stoel, werd het op dat ogenblik nuttig geacht, verdere aan dacht aan dit plan te wijden. Het verlangen bij de leden van de Trian gulatiecommissie aan de Rijkswaterstaat bij „het regelend optreden" slechts een uiterst ondergeschikte rol toe te kennen door daarin slechts één hoofdambtenaar van die dienst als lid te aanvaarden, heeft ten gevolge gehad, dat het Ministerie van Waterstaat werd gestimuleerd zijn eigen gang te gaan en de voordelen van centralisatie dan maar te verkrijgen door dit beginsel toe te passen in eigen huis. Ook hier ziet men dus weer een voorbeeld, dat wie te veel vraagt, vaak met te weinig naar huis gaat. Wie thans de ontwikkeling van de fotogram metrie in de afgelopen 25 jaar binnen de sfeer van de Rijkswater staat met inbegrip van het werk dat technisch in deze dienst mede ten behoeve van andere diensten, o.a. de ruilverkaveling, is ontwikkeld, plaatst naast hetgeen buiten deze dienst in ons land is gepresteerd, komt tot de conclusie, dat het beleid, zoals dat in die jaren aan de Triangulatiecommissie voor ogen heeft gestaan voor de ontwikkeling van de fotogrammetrie in Nederland de eenzijdigheid ten gevolge heeft gehad, die wij thans kennen. Het is natuurlijk onmogelijk te voorspellen, welke de ontwikkeling zou zijn geweest, indien de basis daarvoor veel breder zou zijn geconstrueerd, en indien inderdaad een bonafide samenwerking tussen de verschillende organen hetzij in de vorm van een stichting of van een overheidsbedrijf tot stand zou zijn gekomen. Toch waagt de schrijver dezes het te onderstellen, dat de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 40