246 ding van de kadastrale dienst moet een waarborg leveren, dat de kwaliteit van het werk zo hoog mogelijk wordt opgevoerd en dat er een regelmatige uitvoering plaats heeft van ontvangen opdrach ten. Hieraan bevorderlijk kan zijn de detachering van een landmeter bij de Centrale Landmeetkundige Dienst op de wijze als dit vroeger het geval was bij de Rijksdriehoeksmeting. Gaat men met tact te werk en vindt inderdaad samenwerking plaats tussen Waterstaat en Kadaster dan is hiervan een verbete ring te verwachten zowel van de situatie van de kadastrale dienst als van de waterstaatsdienst. De landmeters van Wageningen zullen een geschikt arbeidsveld vinden en daarnevens zullen bij nieuwe metingen veldassistenten in dienst kunnen worden genomen. Prof. Dieperink heeft niet veel verwachting van het instituut der veld assistenten bij de kadastrale dienst en gelooft niet, dat in de eerst volgende 10 jaar hiervan iets zal tot stand komen. De toestand zou men zich kunnen denken, dat de organisatie van de Meetdienst zorgt voor de aanwezigheid der veldassistenten en de waterstaats dienst heeft de zorg voor de kaart. Centralisatie acht spreker nodig; decentralisatie van de kadastrale dienst en een gedecentraliseerde waterstaatsdienst geven geen resul taat voor samenwerking; dit leert de ondervinding." Er werd natuurlijk ook uitvoerig ingegaan op de noodzaak tot cen tralisatie met het oog op de mogelijkheid, de luchtfotogrammetrie in te voeren. Met het oog op het later gevoerde beleid is ook belangrijk, dat reeds toen werd opgemerkt, dat men moet kunnen beschikken over een organisatie t.b.v. de Rijkswaterstaat, welke organisatie tevens op drachten voor derden kan uitvoeren. Met betrekking tot de kwaliteit van het personeel werden natuurlijk ook bij deze gelegenheid opmerkingen gemaakt, die ik in dezelfde periode ook elders publiceerde, nl. dat „de in de Rijkswaterstaat aanwezige krachten moeten worden ge reorganiseerd, ook de buitengewoon-opzichters en mogelijk andere personen. Men moet ertoe overgaan een systematische opleiding in te voeren, die niet kan worden gemist. De Middelbaar Technische Scholen zijn tot heden onvoldoende toegerust om geschikte elemen ten te kunnen leveren; mijn ervaring is zowel gunstig als ongunstig met betrekking tot de M.T.S. De toegepaste onderwijsmethoden zijn vaak hemeltergend, eveneens de gevolgde werkwijze van de buiten gewoon-opzichters en anderen. De samenwerking tussen Kadaster en Waterstaat wordt diensvolgens zeer dikwijls bemoeilijkt; de land meter erkent niet de waarde van de Waterstaatsvertegenwoordiger als landmeter. Een centralisatie, op soepele wijze opgezet, zal leiden tot verheffing van de medewerkers op landmeetkundig gebied. In grote gemeenten ondervindt men soortgelijke bezwaren als bij het Rijk. In Duitsland en Zwitserland hebben zelfs kleinere gemeenten een eigen landmeetkundige dienst."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 42