252 draagt zorg voor een goed onderhoud van deze inventaris en gelast de nodige herstellingen en aanschaffingen, een en ander na ver kregen machtiging en met naleving van de comptabiliteitswet. Hij is bevoegd daarvoor aan te wijzen instrumenten (aerofotogram- metrie) te demonstreren aan de studenten der Technische Hoee- school. De adviseur regelt de wijze van huisvesting van het aan de Meet- dienst verbonden personeel, werkzaam gesteld te Delft, en heeft controle op het medegebruik van de werkplaats van de instrument maker van het Geodesiegebouw." In de praktijk is dit neergekomen op een goede arbeidsverdeling en intensief overleg in nagenoeg alle zaken tussen de heer Fortuin en de ondergetekende, waarbij de praktijk is geworden, dat ik mij in de loop der jaren steeds meer beperkt heb tot de fotogrammetrische zijde van het bedrijf, terwijl personeelsaangelegenheden steeds een punt van gezamenlijk overleg en ik mag wel zeggen ook van gezamenlijke strijd naar boven zijn geweest. Met betrekking tot dit laatste zij er hier op gewezen, dat pas in I933 |la vee' intern beraad, definitieve voorstellen voor de personeels bezetting voor de Algemene dienst van de Rijkswaterstaat inclusief de Meetkundige dienst werden gedaan. Voor de Meetkundige dienst werden daarbij geheel nieuwe rangen voorgesteld, t.w. die van land meetkundig-ambtenaren iste, 2de en 3de klasse, benevens aspirant landmeetkundig-ambtenaren. Verder werden voor de tekenkamer voor gesteld de rangen van iste tekenaar en tekenaar. De bedoeling die hierbij voorzat was, de tekenaars van de Meetkundige dienst gelijk te stellen aan die van het Kadaster, terwijl de rang voor iste tekenaar bestemd was voor hen die leiding zouden moeten geven. De landmeet kundig-ambtenaar 3de klasse zou gelijk komen te staan met de teke naar, terwijl de landmeetkundig-ambtenaar 2de klasse, die bedoeld was als het normale gemiddelde type, daar niet onbelangrijk bovenuit zou kunnen stijgen. De landmeetkundig-ambtenaar iste klasse ten slotte was bestemd voor de uitzonderingsgevallen, die op dat ogenblik nog in het geheel niet boven de horizon waren. Wij hebben het genoegen gesmaakt, deze uiterst belangrijke regeling voor de landmeetkundig ambtenaren aangenomen te krijgen, dank zij het feit, dat vergelijk bare rangen bij het Kadaster op dat ogenblik nog niet bestonden. Ware dat wel het geval geweest, dan zou het onze landmeetkundig ambtenaren waarschijnlijk op dezelfde wijze zijn vergaan als de teke naars. Immers de toenmalige Minister van Financiën had er over wegende bezwaren tegen, dat de iste tekenaar in een schaal zou worden gerangschikt, waarvan het maximum 400.uitging boven dat, vastgesteld voor de tekenaars bij het Kadaster en die der Domei nen. Met het oog op de aan deze iste tekenaars op te dragen regeling van de werkzaamheden op de tekenkamers werd wel goed gevonden, deze heren in aanmerking te brengen voor een toelage van 200. krachtens art. 19 van het Bezoldigingsbesluit. Daar was het de heer Fortuin en mij echter niet om te doen, terwijl het bovendien een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 48