257 een revisie, met inbegrip van vernieuwing van een aantal onderdelen, nog steeds in gebruik. In de jaren tussen 1932 en 1933 is de fotogrammetrische kaartering vrij regelmatig toegepast voor de vervaardiging van de grondplans van wegentracés, in het bijzonder in gebieden in het westen van het land. Ook valt de constructie van de hoogtelijnenkaarten van de duinen te memoreren, met welke men in die jaren is aangevangen. Bij dit werk heeft men voor het eerst kennis gemaakt met de onaangename ge volgen van onregelmatige rekking en krimping van films, die aan leiding gaven tot ontoelaatbare fouten in de hoogten. Het gevolg is geweest dat van 1936 af niet de oorspronkelijke film, doch een dia positief op glas in de stereoplanigraaf is uitgemeten. Een van de belangrijkste stappen op de weg naar de huidige stand van zaken in de Nederlandse fotogrammetrie is door de Meetkundige dienst gezet in het jaar 1936. De samenwerking met de Bataafsche Petroleum Mij. door middel van een onderhandse overeenkomst tot uitvoering van fotogrammetrisch werk door de Meetkundige dienst t.b.v. deze maatschappij werd in dat jaar gesloten. De directe aan leiding hiertoe was gelegen in de moeilijkheden die zich voordeden bij de uitvoering van de aanvankelijk gemaakte opzet van de luchtkaar- tering van Nieuw-Guinea in opdracht van de Nederlandsch Nieuw Guinea Petroleum Mij. Toen het wenselijk bleek, de ter plaatse uit gevoerde radiaaltriangulatie van de opname van de panoramacamera te vervangen door een ruimtetriangulatie in de stereoplanigraaf van alle opnamen van de Zeiss Topogon camera P. 10, kwam de noodzaak naar voren, zulks in Nederland te doen uitvoeren. De B.P.M. heeft de betreffende voorstellen aanvaard en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat heeft het mogelijk gemaakt door het beginsel van uit voering van fotogrammetrische opdrachten voor derden te aanvaarden. Daarmede is ook de belangrijke samenwerking tussen het Delftse insti tuut en Prof. von Gruber sterk gestimuleerd en van grote betekenis geworden voor de vooroorlogse ontwikkeling van de aerotriangulatie. Ook al wordt deze methode thans door de B.P.M. slechts bij uitzon dering toegepast en bewegen de nog steeds belangrijke opdrachten van deze maatschappij zich in andere richting, de vooroorlogse ervaring die in dit opzicht is opgedaan, is de basis van de kennis die thans ten nutte wordt gemaakt t.b.v. aerotriangulatie als grondslag van kaar- teringen op de schalen, zoals die voor de ruilverkaveling en voor technische werken gebruikelijk zijn. Het is geheel op zijn plaats in een historisch artikel de nadruk te leggen op en ook erkentelijkheid te betuigen voor de mogelijkheid, die de Meetkundige dienst en daar mede de Nederlandse fotogrammetrie hebben gekregen 'door het ver trouwen dat in deze samenwerking is geschonken, in het bijzonder door de toenmalige chef van de geologische afdeling, Dr. H. E. Schürmann en de pas op 1 mei 1956 afgetreden chef van de topo grafische afdeling van de B.P.M., Ir. B. Scherpbier. Het gevolg van deze samenwerking was in de vooroorlogse periode een zeer belangrijke uitbreiding van het instrumentarium, waarvan de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 53