258 aankoop door een bijzondere financieringsregeling met de B.P.M. zeer vergemakkelijkt werd. Een autograaf Wild A5 en een stereoplani- graaf C5, benevens een Zeiss Multiplex met 24 projectoren, waren de aanwinsten van de fotogrammetrische uitrusting, die in de jaren tussen 1936 en 1938 uit de door de B.P.M. ter beschikking gestelde middelen konden worden verkregen. Het spreekt vanzelf, dat ook het eigen werk van de Rijkswaterstaat in zeer ruime mate heeft geprofiteerd van deze versterking van de instrumentele hulpmiddelen. Dat is wel zeer in het bijzonder tot uit drukking gekomen in de mobilisatieperiode 1939-1940 bij de uitvoering van luchtkaartering XI. Onder die naam was bij ons aangeduid de opdracht van de Meetdienst van de Artillerie onder leiding van overste Hamelberg tot vervaardiging van uiterst nauwkeurige fotokaarten op schaal 1: 10.000 van het hele gebied van de Hollandsche Waterlinie, de Geldersche Vallei en de Betuwe. Slechts de aanwezigheid van een sterke organisatie, die voor een belangrijk gedeelte gegroeid was uit de opdrachten van de B.P.M., was in staat in de verlangde uiterst korte tijd een technisch verantwoord resultaat te leveren. Behalve deze twee opdrachtgevers verdient ook nog vermelding het werk uitgevoerd voor de kadastrale dienst. In het bijzonder de ruilverkaveling van Eemnes en de kadastrering van de Loosdrechtse plassen, de eerste onder het hoofd van de Ruilverkavelingsdienst, de heer J. J. Gorter, en de tweede onder de landmeter T. D. Kiers, zijn stappen geweest op de weg der ontwikkeling van de fotogrammetrie als methode in ons land. Het is te betreuren, dat in die jaren de zeer goede resultaten, die in beide gevallen zijn bereikt, geen aanleiding hebben gegeven tot een meer systematische aanpak van de toepassing van de fotogrammetrie door het Kadaster. Het gebruik van deze methode heeft zich beperkt tot de ruilverkaveling. Allerlei omstandigheden hebben daartoe zeker bijgedragen. De mo bilisatie van 1939 en de absorbering van bijna de gehele fotogram metrische afdeling van de Meetkundige dienst door de opdracht voor Luchtkaartering XI, is er zeker ook mede de oorzaak van geweest, dat er ook van deze zijde bepaald geen stimulerende werking iri de richting van het Kadaster te bespeuren is geweest. Alle aandacht werd toen door dit uiterst urgente en technisch interessante werk opgeëist. Het spreekt vanzelf, dat de oorlog de activiteit van de Meetkundige dienst volledig heeft omgebogen en ten slotte, gelijk overal, bijna tot stilstand heeft gebracht. De fotogrammetrische afdeling maakte wel de scherpste overgang mede, omdat door de verbreking van de ver binding met het buitenland de opdrachten van de B.P.M. feitelijk weg vielen, hoewel met erkentelijkheid getuigd kan worden, dat deze maat schappij zeer bewust heeft geholpen het werk slechts uiterst geleidelijk in omvang te doen afnemen. Nog erger was dat de K.L.M. geen enkele opname meer mocht maken, zodat wij uitsluitend aangewezen waren op verwerking van aanwezig oud fotomateriaal. Het is gelukkig mogelijk gebleken, hiervan voor de ruilverkaveling een nuttig gebruik te maken door het maken van kaarten 125c» uit de oude opnamen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 54