259 i: 20.000 van de Topografische dienst. Het spreekt vanzelf, dat dit soort werk een heel ander karakter had dan dat t.b.v. de ruilverkave ling van Eemnes. Na de oorlog heeft men deze werkwijze, die uit nood geboren was, nog enige tijd gehandhaafd, doch men is thans gelukkig weer algemeen teruggekeerd tot de nauwkeurigheidskaar- tering uit speciale opnamen. Ook verder was de ruilverkaveling gedurende de oorlog een uiterst dankbaar object. Het personeel van de Meetkundige dienst is op zeer grote schaal bij de gewone terrestrische metingen van allerlei ruil- verkavelingsblokken ingeschakeld, zodat werkeloosheid en de daaruit voortvloeiende nog ergere gevolgen voor ons personeel in grote trek ken zijn voorkomen. Slotbeschouwing Gezien het feit, dat de ondergetekende het feitelijke verband met de Meetkundige dienst met zijn verdwijning uit Delft in mei 1942 (als gijzelaar) is kwijtgeraakt en daarna in 1943 officieel is ontslagen, wil het mij voorkomen, dat verdere beschouwingen mijnerzijds kunnen worden overgelaten aan diegenen die de verdere ontwikkeling in de afgelopen 15 jaren hebben meebeleefd. In een enkel slotwoord moge ik de conclusie trekken, dat het ont staan van de Meetkundige dienst te danken is aan een combinatie van het inzicht en het doorzettingsvermogen van Ir. Stoel als hoofd ingenieur-directeur van de Algemene dienst enerzijds en een maat schappelijke ontwikkeling anderzijds. Deze maatschappelijke ontwik keling is thans voor ieder duidelijk. Het is de wisselwerking die steeds en overal bestaat tussen het enerzijds beschikbaar komen van ver beterde hulpmiddelen en anderzijds het door de toenemende compli catie van alle technische projecten stellen van hogere eisen in iedere fase van voorbereiding van een dergelijk werk. Het daarmee samen hangende verschijnsel is enerzijds een overname van een gedeelte van het handwerk in ieder beroep door lager gekwalificeerde krachten, anderzijds de drang naar hogere ontwikkeling van deze zelfde lagere krachten. Het ontstaan van de Meetkundige dienst en zijn functioneren in de landmeetkunde in ons land hangt met bovengenoemde verschijnselen ten nauwste samen. De Meetkundige dienst is een gevolg van deze strekking, maar aan de andere kant heeft de Meetkundige dienst zonder twijfel ook op diezelfde ontwikkeling weer stimulerend ge werkt. Een zeer groot aantal ambtenaren, die thans op allerlei plaatsen in de technische sfeer werkzaam zijn, hebben hun opleiding bij de Meetkundige dienst genoten. Die opleiding is begonnen bij de enkele ingenieur die er in de aanvang werkzaam was, en in het bijzonder bij Fortuin en Sanders, zij het ook dat een aantal van hun collega's incidenteel op vergelijkbare wijze invloed hebben uitgeoefend. Op het ogenblik is de Meetkundige dienst een normaal verschijnsel (voor de schrijver dezes misschien zelfs wat te normaal!). Ik heb dit uitvoerige artikel over de strijd rondom het ontstaan van de Meet-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 55