De Meetkundige dienst van heden 260 kundige dienst geschreven, mede om de zeer talrijke ambtenaren die deze dienst telt, eens enig inzicht te geven in de achtergronden van de wereld waarin zij thans dagelijks verkeren, zonder zich rekenschap te geven van het feit, dat hetgeen voor hen thans doodgewoon is, eenmaal een volstrekt omstreden idee vertegenwoordigde, waarvoor enkele mensen gedurende een reeks van jaren een systematische en taaie strijd hebben gevoerd. De oude garde is zich daarvan nog wel bewust. Zij die, in onzekerheid omtrent hun toekomst, met Fortuin en mij aan het werk zijn geslagen, wisten, dat van hun resultaat het oordeel en daarmede de toekomst van de dienst zou afhangen. Zij werkten nog onder het kritisch oog van menig niet zeer overtuigd technïsch-ambtenaar of buitengewoon-opzichter, soms zelfs min of meer in concurrentie. In die jaren ging het erom het werk zodanig uit te voeren, dat het aantal opdrachten een blijvende werkgelegenheid zou bieden. In den beginne heeft de dienstleiding daarvoor menige vrij bewuste poging moeten doen en heeft zij in commerciële termen uitgedrukt, meer dan eens acquisitie bedreven. Dat was mogelijk en verantwoord door de inspanning en het resultaat van deze oude garde. Vandaag ziet de wereld in de Meetkundige dienst er heel anders uit. Nu is de lagere en zelfs de middelbare rang in de landmeetkunde in Nederland een algemeen aanvaard verschijnsel. Nu is het probleem alleen nog maar, niet méér werk te krijgen dan men op elk ogenblik al heeft. De jonge, na-oorlogse generatie van ambtenaren kan zich waarschijnlijk geen enkele voorstelling meer vormen van de periode vóór de Tweede Wereldoorlog, laat staan van die vóór de eigenlijke stichting van de Meetkundige dienst, die toch voor de gang van zaken in de dienst zelve van grote betekenis is geweest. Ook, en misschien vóóral voor die generatie van mensen in de landmeetkundige wereld, heb ik gemeend dit stuk geschiedenis uitvoerig te moeten weergeven. Misschien om hun bij te brengen, dat niet alles zo vanzelfsprekend is, als het op het ogenblik wel lijkt te zijn. Juni-juli 1956. Ir. A. J. VAN DER WEELE, hoofd van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat: Het is thans ongeveer 25 jaar geleden, dat de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat werd opgericht. Dat voor de herdenking van dit feit de datum van 15 oktober werd gekozen, is formeel gezien wel licht niet juist en menigeen zal uit het voorgaande artikel van de hand van Prof. Schermerhorn argumenten kunnen putten om een ander tijdstip te motiveren. De overweging echter dat een dienst slechts dan als volledig geïnstalleerd kan worden beschouwd, wanneer zijn leidinggevende functionarissen hun taak hebben aanvaard, gevoegd bij een gevoel van piëteit tegenover de, helaas te vroeg overleden, eerste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 56