265 bonden geweest, doch hun tewerkstelling had vrij sterk het karakter van hulp aan intellectuele werklozen, hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat zij als landmeetkundig-ambtenaar werden aangesteld en werk verrichtten van de meest uiteenlopende aard. Hoewel het grootste deel van hen de dienst inmiddels weer verlaten heeft, zijn de sporen van hun werk nog op velerlei terrein terug te vinden, bv. in de vorm van door hen ingevoerde methoden voor organisatie of uitvoering van het werk e.d. Pas nadat in 1941 de rang van landmeter van de Rijkswaterstaat was ingevoerd en de eerste landmeters werden aangesteld, kon van een begin van een logische personeelsformatie worden gesproken. Het was nu niet meer nodig de promotiemogelijkheid van de landmeetkundig ambtenaren te beperken, omdat zij anders in gelijke of zelfs in hogere rang zouden kunnen komen dan de landmeters. Het aantal landmeters (sedert 1949 ook geodetisch-ingenieurs) heeft na de oorlog een gestadige groei vertoond, die de algehele groei van de dienst weerspiegelt. Het is hier de plaats nog enige woorden te wijden aan het werk dat door mijn ambtsvoorganger, de heer Fortuin, werd verricht. Hij stamde uit het kadastrale milieu, waar de habitus en de sfeer, zowel als de meetmethoden, belangrijke verschillen vertoonden met die van de dienst waaraan hij leiding moest geven en die voor een groot deel het karakter van het particulier bedrijf, waaruit hij voortkwam, be houden had. Op deze basis moesten nieuwe gebruiken en tradities worden opgebouwd, moest zowel in de bestaande organisatie van de Rijkswaterstaat als ten aanzien van de kadastrale dienst naar bruik bare en soepele normen voor samenwerking worden gestreefd, moest een interne organisatie worden opgebouwd en moesten regelingen worden ontworpen voor de status van het personeel enz. Dat de activi teit van Prof. Schermerhorn hem hierbij belangrijk heeft gesteund, is buiten enige twijfel. Dat echter de samenwerking tussen de soms ietwat stug aandoende, van nature enigermate behoudende Fries ener zijds en de beweeglijke, snel concluderende en voortvarende adviseur anderzijds, af en toe ook tot conflicten leidde, kan men zich gemakke lijk voorstellen. Dat beiden in staat zijn geweest desondanks tot een synthese te komen, waarbij de dienst van beider voortreffelijke eigen schappen heeft geprofiteerd, zonder onder de af en toe tot uiting komende verschillen te lijden, is een verdienste waarvan de waarde door niet-insiders nauwelijks kan worden overschat. In 1942 kwam door het ingrijpen van de bezetter aan het adviseurschap van Prof. Schermerhorn een einde. Na de oorlog werd herstel van de oude toestand door de politieke activiteit van Prof. Schermerhorn nage noeg onuitvoerbaar, zodat Fortuin van 1942 af alléén verantwoorde lijk was voor de gang van zaken. Dat de jaren direct voorafgaande aan en volgende op de bevrijding een aantal bijzondere problemen mee brachten, zowel ten aanzien van de maatregelen van de bezetter, als daarna in de periode van herstel van de normale verhoudingen, is dui delijk. Dat de heer Fortuin er in geslaagd is deze moeilijkheden te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 63