266 overwinnen en dit zelfs op uitstekende wijze, kan ik niet beter illustreren dan door vast te stellen dat, toen ik na zijn onverwacht overlijden op 26 augustus 1949, zijn taak moest overnemen, ik een organisatie aantrof die soepel en tegelijk hecht genoeg bleek te zijn om zonder ingrijpende wijzigingen te voldoen aan de sterk toegeno men eisen die kort daarop werden gesteld. Fortuin was geen man die zijn moeilijkheden gauw liet blijken, doch des te meer is een woord van dank en hulde voor het door hem verrichte werk hier op zijn plaats. Dat de Meetkundige dienst er bij het 25-jarig jubileum gunstig voor staat, dankt hij voor een belangrijk deel aan het pionierswerk dat door hem is verricht en waarvan de zwaarte achteraf nauwelijks kan worden geschat. De uitbreiding van de werkomvang van de dienst heeft al sedert jaren geleid tot een dienovereenkomstige uitbreiding van de dienst. Thans omvat deze behalve het hoofd van de Meetkundige dienst, een staf van geodetisch-ingenieurs c.q. landmeters, waarvan ieder voor een bepaald facet van het werk verantwoordelijk is, doch waarbij er naar wordt gestreefd een te grote specialisatie te vermijden. De uit voering van het werk is verdeeld over verschillende afdelingen, die gro tendeels onder directe leiding staan van ambtenaren op middelbaar- technisch niveau. Van de verdeling van het personeel over de verschil lende afdelingen, zoals deze op 15 oktober 1956 te verwachten is, geeft de nevenstaande tabel een overzicht. De minst spectaculaire, maar de meest onmisbare afdeling is de administratie. Zonder een dergelijke afdeling is geen bedrijf mogelijk en ook de Meetkundige dienst kan er niet buiten. Dat vele technici in hun beoordeling van het werk van deze afdeling slechts tijdens milde gemoedsstemmingen iets goeds te berde weten te brengen en overigens hoogstens tot uitdrukkingen als „noodzakelijk kwaad" en dergelijke in staat zijn, berust ongetwijfeld op een onjuist inzicht. Zij worden daarin echter gesteund door het feit, dat de administra tieve afdeling een dubbele functie heeft. Haar directe taak in de dienst bestaat uit het voeren van de boekhouding in de ruimste zin en het verzorgen en archiveren van alle correspondentie. De waardering hiervoor is vrij algemeen en zowel diegene die op tijd zijn salaris krijgt, als die andere die een onooglijk kladje ziet omgezet in een net getypte brief, waaronder hij zonder schaamte zijn naam kan zetten, is geneigd het daaraan verbonden werk te waarderen. De administratieve afdeling is echter ook de poort waardoor een groot aantal algemeen geldende voorschriften en regelingen de dienst binnenkomen en hiervoor is de waardering veelal belangrijk lager. Menigeen is geneigd uit het oog te verliezen dat de Meetkundige dienst een klem onderdeel is van een omvangrijk ambtelijk overheidsapparaat en dat het dus onvermijdelijk is, dat hij mede is onderworpen aan rege lingen die in het algemeen goed en verantwoord zijn, doch misschien voor het speciale geval dat op een zeker ogenblik zijn belangstelling heeft, remmend werken, ja soms zelfs een, op zichzelf uitstekend,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 64