268 plan onuitvoerbaar maken. Dat deze remmende traagheid, die vooral de leek in de ambtelijke wereld zo gaarne in hatelijke of honende termen onder woorden brengt, bij de Meetkundige dienst meer is op gevallen dan de voordelen die er ongetwijfeld ook aan verbonden zijn, is wellicht te verklaren uit het feit dat die dienst jong is en snel groeit en dus twee eigenschappen heeft die het onvermijdelijk maken, dat elk keurslijf, hoe goed van snit en hoe ruim het overigens ook moge zijn, wel op enkele plaatsen zal knellen. Deze beeldspraak vervolgende, moet dan echter ook worden erkend dat, zij het veelal op latere leef tijd, een keurslijf ook een steun kan zijn. TOTAAL AANTAL PERSONEN IN DIENST OP I JANUARI 350 300 250 200 150 100 O fig i De directe taak van de administratieve afdeling bestaat, zoals ge zegd, in de boekhouding en verzorging van de correspondentie ener zijds, en de uitvoering van de ontvangen voorschriften anderzijds. Bovendien verzorgt zij een veelheid van zaken, zoals het beheren van woonarken en dienstauto's, het behartigen van personeelsaangelegen heden in de ruimste zin, enz. De boekhouding is tweeledig, want zij dient zich aan te passen aan de eisen van de dienst als bedrijf, dat wil zeggen, dat zij in staat moet zÜn gegevens te verschaffen over kosten en tijd die aan elk werk worden besteed. Zij dient echter ook te voldoen aan de eisen die de staatsboekhouding stelt, met andere woorden, zij dient aangepast te zijn aan de rijksbegroting. Dat dit twee verschillende zaken zijn, zal wel geen nader betoog behoeven. Het is hier de plaats om de geschiedenis van de dienst en de groei, waarvan in het voorafgaande reeds herhaaldelijk sprake was, te illustre-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 66