25 jaar Meetkundige dienst De positie van de Meetkundige dienst binnen het kader van de Rijkswaterstaat 212 HOOFDSTUK I Ir. A. G. MARIS, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat 25 jaar is niet veel. Er zijn diensten die op een veel hogere ouder dom kunnen wijzen. Zo bv. de Rijkswaterstaatsdienst, die al aarc ïg naar de 15 kruisjes begint te lopen. En juist als men dit verschi ziet, is men verbaasd, dat de Rijkswaterstaat het zo lang zonder de Meetkundige dienst heeft kunnen doen. Toch zijn er in het verleden ook grote werken gemaakt, waaraan metingen vooraf moesten gaan en had men ook kaarten die op metingen berustten, maar het tempo was anders, de bevolking van ons land was veel minder groot, de bevolkingsdichtheid was minder en de spanningen tussen controver- serende belangen waren dus minder. Men kon met minder nauwkeu- righeid volstaan, men had meer tijd beschikbaar. Maar naarmate de urgentie van de werken toenam en de tijdnood zich meer deed gewe ien, moest de methorde van meten en gegevens verschaffen worden herzien, moest het instrumentarium worden geperfectioneerd, moest de organisatie tot hogere efficiëntie worden opgevoerd. Eerlijkheidshalve moet ik bekennen, dat het initiatief hiertoe niet van de Rijkswaterstaat is uitgegaan. Prof. Schermerhorn vormde zijn Geodetisch bureau. De wetenschappelijke opzet, de goede systematiek en de goede organisatie die deze dienst kenmerkten, deed de Rijks waterstaat inzien, dat er een koerswijziging nodig was. Het weten schappelijk deel van het meten werd aan deze dienst toevertrouwd en ten slotte werd deze jonge boreling op 21 september 1931 familie van de Rijkswaterstaat opgenomen en aldaar met vreugde begroet. De Meetkundige dienst werd 25 jaar geleden geboren. Wat deze dienst in deze korte spanne tijds heeft gepresteerd, zal aan ieder die eraan meegewerkt heeft, een gevoel van voldoening geven en een ieder die van zijn diensten heeft mogen profiteren eveneens De taak van de Meetkundige dienst is met deze 25 jaar met beëindigd. We zouden beter kunnen zeggen: „er is een goede start gemaakt Dr. ir. J. VAN VEEN, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Algemene dienst en Waterhuishouding De Rijkswaterstaat heeft voor het ontwerpen, beheren en onder houden van de rijkswerken veel gegevens nodig. Deze gegevens moeten aan hoge eisen voldoen wat volledigheid, exactheid en betrouwbaarheid

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 6