272 c. totaalbedragen van de rekeningen, verzonden aan instellingen bui ten het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, d.z. andere over heidsdiensten en particulieren (fig. 4). Het is niet goed mogelijk samenvattende cijfers te verschaffen over de produktie van de dienst, daar te veel variatie bestaat in de eenheden waarin deze zou moeten worden uitgedrukt, terwijl bovendien de ver schillen in terreinsomstandigheden een juiste onderlinge vergelijking van opgegeven hoeveelheden toch haast onmogelijk zou maken. Bij de beschrijving van het werk op de verschillende afdelingen zal hierop echter nader kunnen worden teruggekomen. Over de rivierkaart, haar ontstaan en geschiedenis, is in het artikel van Ir. Hoornenburg uitvoerig bericht. Over de methode waarop zij wordt vervaardigd, dient echter iets meer te worden gezegd. Aan vankelijk werd voor de tweede herziening het systeem toegepast dat, op basis van het langs de rivier geprojecteerde driehoeksnet, de rivier tussen de bandijken met alle op de kaart voor te stellen details werd opgemeten, terwijl het daar buiten liggende terrein door verkleining van kadastrale kaarten, gecompleteerd met gegevens van een globale terreinverkenning, in kaart werd gebracht. Deze methode was niet ideaal, doch moet worden beschouwd als een compromis tussen een volledige doch kostbare meting enerzijds en de beschikbare fondsen anderzijds. Na het invoeren van het gebruik van luchtfoto's (omstreeks I93I) ontstond de mogelijkheid, zonder kostenverhoging de gehele kaart in één systeem nieuw te construeren, zodat aan het moeizame verkleinen, aaneenpassen en aanvullen van de kadastrale kaarten een eind kwam. Aan de gevolgde methode is sedert 1931 slechts in zoverre iets veranderd, dat de wijze waarop de gegevens van de luchtfoto's op de kaart worden overgebracht, werd vereenvoudigd. Overigens heeft het systeem geheel bevredigende resultaten opgeleverd. De lucht foto s worden ontschrankt, dat wil zeggen dat zij, op basis van de juiste coördinatie van minstens 4 kenbare punten per foto, door pro jectie in een ontschrankingstoestel zodanig worden gereproduceerd, dat een afdruk wordt verkregen op een vooraf vastgestelde schaal (1: 5000 of 1: 10000) en waarin de invloed van een niet verticale stand van de as van de opnamecamera is geëlimineerd. Voor zover het terrein vlak is, en dit is in de onmiddellijke nabijheid van rivieren bijna steeds in voldoende mate het geval, heeft de aldus verkregen af druk (op glas) dezelfde meetkundige eigenschap als de kaart. Zij be hoeft dus nog slechts te worden omgezet in een lijnentekening, zoals voor een kaart gebruikelijk is. Dit gebeurt door eenvoudig calqueren, waarbij ter betere herkenning van de terreindetails gebruik wordt ge- ma^kt van calqueerstereoscoop. Hierin wordt de te calqueren foto gelijktijdig waargenomen met een tweede, die de eerste gedeeltelijk overlapt, waardoor een ruimtebeeld van het terrein wordt gezien. Daar bij de waarneming een geringe (2 a 3-voudige) vergroting wordt toe gepast, worden tegelijkertijd de volledigheid, betrouwbaarheid en nauwkeurigheid van het kaartbeeld tot een maximum opgevoerd. Iedere

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 70