274 zal tevens het feit, dat vele bladen van de rivierkaart sterk verouderd zijn, binnen afzienbare tijd tot het verleden kunnen behoren. De huidige stand van de werkzaamheden is aangegeven in figuur 5. Gedurende de laatste jaren is in het tempo een aanzienlijke vertra ging ontstaan, doordat het merendeel van alle beschikbare ambtenaren moest worden belast met andere, op dat moment meer urgente werk zaamheden. Deze toestand kan uiteraard slechts gedurende beperkte tijd worden aanvaard en het is verheugend te kunnen constateren, dat met het herstel van een gezonde organisatievorm in dit jaar een begin kon worden gemaakt. Tot de blijvende en zeker niet minst belangrijke taken van de Meet kundige dienst behoort de verzorging van het N.A.P., dat wil zeggen het instandhouden van een net van punten, waarvan de hoogte ten opzichte van een aangenomen nulvlak, het Normaal Amsterdams Peil, bekend is. Van deze punten worden de hoogten en de beschrijvingen gepubliceerd in de Registers van peilmerken van het N.A.P., waarvan de zesde uitgave in 1952 werd voltooid. Deze zesde uitgave is ver schenen na het gereedkomen van de tweede primaire waterpassing van Nederland en van de bijbehorende secundaire en tertiaire ver dichtingen van het primaire net. De eraan ten grondslag liggende waterpassingen werden uitgevoerd tussen 1926 en 1940. Daarna werd tot omstreeks 1950 volstaan met incidentele uitbreidingen en controle- metingen, waarvan de resultaten in de jaarlijks verschijnende lijsten van wijzigingen en aanvullingen worden gepubliceerd. In 1950 werd een begin gemaakt met de derde primaire waterpas sing. Hiervoor waren verschillende redenen nl.: a. De vraag of de, tijdens de uitvoering van de tweede primaire waterpassing geplaatste, ondergrondse verzekeringen van het N.A.P. aan de gestelde verwachtingen zouden voldoen, kon pas worden beantwoord na herhaling van de metingen. b. De zoëven genoemde aanvullende en controlemetingen hebben duidelijk aangetoond dat, tengevolge van lokale en regionale zak kingen de hoogten van een aantal hoogtemerken onbetrouwbaar werden. Speciaal met het oog op de regelmatige controle van de peilschalen werd derhalve overwogen het aantal goed gefundeerde merken uit te breiden. De vraag naar de betrouwbaarheid van dergelijke punten kreeg derhalve een zeer actuele betekenis. c. De vergelijking van de resultaten van de eerste en tweede pri maire waterpassingen heeft een sterk vermoeden doen ontstaan omtrent verticale bewegingen in de bodem van Nederland. Soort gelijke resultaten zijn eveneens in andere landen geconstateerd. Het is van grote betekenis vast te stellen of deze bewegingen reëel zijn en zich verder in dezelfde zin voortzetten. Vooral na de ramp van februari 1953 is dit een zeer actueel probleem ge worden. d. In België en Duitsland is na de tweede wereldoorlog een begin gemaakt met de herhaling van de aldaar uitgevoerde primaire

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 72