281 plaats als waar men het „buiten" zijn verkiest boven de bedomptheid c.q. veilige beschutting van kantoor of huis. Waar men afhankelijk is van het getij, zoals bij vlaktewaterpassingen op slikken of zandpla ten, moet men genoegen nemen met zeer onregelmatige werktijden, waarbij men bovendien voortdurend bedacht moet zijn op gevaar van mist, storm of afdrijvende boten. De ervaring heeft geleerd, dat zelfs kleine onachtzaamheden soms direct levensgevaar tot gevolg kunnen hebben. De periode van acuut levensgevaar ten gevolge van mijnen in allerlei vormen is gelukkig achter de rug, maar het lijkt erop, dat het meten langs een drukke weg bij de huidige frequentie van het ver keer hiervoor een niet te onderschatten onveiligheidsfactor in de plaats heeft gesteld. De luchtkaarteringsafdeling bestaat uit drie onderdelen, een organi satievorm die langzamerhand is gegroeid en zijn deugdelijkheid nog dagelijks bewijst. Het directe meet- en kaarteerwerk wordt verricht met behulp van beeldenpaarinstrumenten, waarvan verschillende ty pen bij de dienst aanwezig zijn. Het feit dat in deze instrumenten voor ca. i.ooo.ooo.is geïnvesteerd geeft al aan dat, wil men econo misch werken, er voor gezorgd moet worden, dat dit instrumentarium zo efficiënt mogelijk wordt gebruikt of m.a.w. dat het handhaven van een maximum aan produktiviteit zo ergens, dan toch zeker hier, moet worden nagestreefd. Een logisch gevolg van deze gedachtengang is, dat de ambtenaar die aan één der instrumenten werkt zo min mogelijk moet worden belast met bijkomstige werkzaamheden, die hem van zijn directe taak zouden kunnen afleiden, m.a.w. dat de hem verstrekte opdrachten zo zorgvuldig mogelijk worden voorbereid. Uit deze over weging heeft zich de afzonderlijke voorbereidingsafdeling ontwikkeld. De voorbereidingsafdeling, in de tabel op blz. 267 met A aangeduid, heeft een zeer brede taak. In feite wordt hier de te volgen methode tot in details vastgelegd, te beginnen met het opmaken van een vlieg- plan, waarbij rekening moet worden gehouden met een aantal uiteen lopende factoren als daar zijn: gewenste nauwkeurigheid, gevraagde kaartschaal, beschikbare camera's, gewenste bladindeling van de kaart, mogelijkheid tot bepaling van paspunten, reeds beschikbare ge gevens uit velerlei bronnen, navigatiemogelijkheden, enz. Aan de buitendienst wordt opgegeven welke punten gesignaleerd moeten worden ten behoeve van het meetkundig verband van de op namen; de overige te signaleren punten worden door de terrein ambtenaar gekozen naar gelang van de terreinsomstandigheden en het doel van de kaartering. Na het vervaardigen van de foto's door de K.L.M. worden zij op de voorbereidingsafdeling gekeurd, waarna de gesignaleerde punten wor den geïdentificeerd en hun aantal zo nodig wordt aangevuld met in de emulsie geprikte punten, die stereoscopisch worden overgedragen in de foto's van aansluitende stroken. Van de werkelijke ligging van de foto's en de daarop voorkomende punten worden overzichtsschet- sen gemaakt per strook en per gebied, die met de foto's, aangevuld met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 79