286 Niet minder belangrijk voor, en even oud als de dienst is de samen werking met de K.L.M. Het vinden van het meest praktische compro mis tussen de wensen van de fotogrammeter enerzijds en het praktisch kunnen van fotograaf en navigator anderzijds bij het maken van lucht opnamen heeft alleen dank zij de volledige medewerking van K.L.M.- zijde en speciaal van de op 30 september 1950 overleden chef van de Fototechnische dienst de heer J. M. Corsten, geleid tot resultaten die voor beide partijen volkomen bevredigend waren en nog steeds zijn. Van bijzonder belang voor de dienst is geweest het in 1936 met de B.P.M. gesloten contract voor de uitvoering van fotogrammetrische werkzaamheden, te beginnen met de aerotriangulatie van een gebied van 100 000 km2 op Nieuw-Guinea. De ervaring, opgedaan bij deze werkzaamheden, heeft uitermate bevruchtend gewerkt op het eigen werk van de dienst en bovendien Nederland in staat gesteld op inter nationaal niveau een vooraanstaande plaats in te nemen. De huisvesting van de Meetkundige dienst in het gebouw voor Geo desie van de Technische Hogeschool bracht automatisch een nauw contact tot stand tussen theorie en praktijk, in de aanvang nog ver sterkt door het feit, dat de adviseur in landmeetkundige zaken van de Rijkswaterstaat én de hoogleraar-beheerder van het gebouw eenzelfde persoon waren. Behalve voor de B.P.M. heeft de Meetkundige dienst nog voor verscheidene andere instellingen buiten de Rijkswaterstaat landmeet kundige werkzaamheden uitgevoerd. Grotendeels liggen deze op foto- grammetrisch gebied, doch ook terrestrische metingen komen hierbij voor. Dat deze opdrachten aan de Meetkundige dienst werden ver strekt is in eerste instantie een kwestie van zo economisch mogelijk besteden van overheidsgelden, in andere gevallen een logisch gevolg van het combineren van aansluitende of elkaar overlappende metingen van verschillende diensten. Als belangrijke voorbeelden moeten worden genoemd: a. de fotogrammetrische kaarteringen voor de Ruilverkavelingsdienst van het Kadaster; b. de metingen voor het Ministerie van Oorlog (B.A.B.O.V.) c. de metingen voor het Ministerie van Wederopbouw (1945-1947); d. het vervaardigen van kaarten 1: 10000 van grote delen van de pro vincie Drenthe; e. kaarteringen van en in de nabijheid van de Rotterdamsche Water weg in combinatie met de Landmeetkundige dienst van de gemeente Rotterdam; het bepalen van de hoogte van een 20.000-tal grondwaterstandspeil buizen in opdracht van de Commissie Onderzoek Landbouw water huishouding Nederland (C.O.L.N.); deze opdracht werd uitge voerd in samenwerking met enige particuliere landmeetkundige bureaus; g. kaartering ten behoeve van uitbreidingsplannen van de gemeente

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 84