287 Venlo (gekoppeld aan de kadastrale hermeting van hetzelfde ge bied; h. vervaardiging van een hoogtelijnenkaart van de slikken en platen in de Dollard; i. kaartering van Nieuw-Guinea op schaal i: 100.000 ten behoeve van het Ministerie van Overzeese Rijksdelen (door tussenkomst en in samenwerking met de Topografische Dienst); j. enz. Aan enkele van deze objecten zijn hierna afzonderlijke artikelen gewijd, zodat het niet nodig is op details in te gaan. In het algemeen zij slechts opgemerkt, dat het opnemen van deze opdrachten in het programma van de Meetkundige dienst wezenlijk en direct heeft bij gedragen tot verhoging van de efficiëntie van de organisatie van de dienst en daardoor indirect tot een betere besteding van de overheids gelden, waarmee tenslotte al deze werkzaamheden zijn (worden) betaald. Bovendien is de ervaring, opgedaan door de vaak andersoortige werkzaamheden, een welkome aanvulling van de praktijkwetenschap, een ervaring die voor het eigen werk van de dienst nuttig kan worden gebruikt. In de aanvang werd reeds opgemerkt, dat de beschrijving van de organisatie van het werk van de Meetkundige dienst van heden het karakter zou hebben van een momentopname. Hoe verleidelijk het ook moge zijn na een periode van 25 jaar terug te zien en te ver wijlen bij wat in die tijd tot stand werd gebracht dit is te meer aangenaam wanneer in dit verleden argumenten te vinden zijn voor een zekere trots of voldoening veel belangrijker is het een blik in de toekomst te werpen. Uiteraard is dat een speculatieve bezigheid, die nauwelijks te rijmen is met de realiteitszin die aan bedrijvers van „toegepaste meetkunde" eigen behoort te zijn. Aannemende, dat de jubileumsfeer voldoende excuus is om een extrapolatie voor één keer toe te staan, zij allereerst opgemerkt, dat een eerste eis voor de nabije toekomst is, dat met alle kracht wordt gestreefd naar opvoering van de kwaliteit van het werk. Hiervoor is in de eerste plaats noodzakelijk dat, meer dan in het jongste verleden mogelijk is geweest, aandacht wordt besteed aan afronding en verdieping van de personeelsoplei- ding. Het ziet er voorshands niet naar uit, dat een drastische vermin dering van de werkomvang te verwachten is, hoewel het algemene conjunctuurverloop hierop uiteraard van grote invloed is. Dat de personeelsopleiding wordt genoemd vóór de opvoering van de pro- duktiviteit een onderwerp dat sinds de oorlog in het middelpunt van de belangstelling van iedere industriële activiteit wordt geplaatst vindt zijn motivering in de erkenning dat alléén door verhoging van vakmanschap de produktiviteit kan worden gediend. Het in gebruik nemen van modernere instrumenten zal op zichzelf weliswaar daartoe een zekere bijdrage kunnen leveren, het maximale profijt wordt hier van slechts getrokken wanneer men dit instrumentarium volkomen be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 85