296 Deze dienst ontvangt van de dienst, belast met de aanleg van de nieuwe rijksweg, een kadastrale kaart op schaal i: 2500, waarop een terreinstrook van ca. 500 m breedte is aangegeven, die voor inmeting in aanmerking komt. Na deze terreinmeting worden door de Meet kundige dienst de zgn. grondkaarten, schaal 1: 1000, formaat 0,60 X 1,20 m, vervaardigd, waarvan calques aan de betrokken dienst worden verstrekt. Op de van deze calques gemaakte witdrukken worden de inmiddels vastgestelde rechtstanden van de assen van de aan te leggen weg aangebracht, die door de Meetkundige dienst worden berekend en met zgn. aspiketten in het terrein worden uitgezet en op de grond kaarten en calques worden ingetekend. Op de witdrukken van de aldus aangevulde calques wordt het plan van de aan te leggen weg verder uitgewerkt, waarbij de grenzen van de door het Rijk aan te kopen gronden worden bepaald, die daarna door de Meetkundige dienst op het terrein worden uitgezet. Na het uitzetten van deze grenzen, door het in het terrein aan- brengen van de zgn. R.G.palen, worden de grondkaarten en calques door de Meetkundige dienst ook hiermede aangevuld. De aldus ge completeerde grondkaarten worden aan de dienst van het Kadaster overgedragen, dat nu voor de grootteberekening van de aan te kopen gronden zorg draagt. Alle door de Meetkundige dienst verrichte me tingen en uitzettingen worden aan het Rijksdriehoeksnet vastgelegd, wat van zeer groot belang is. De door de Meetkundige dienst te maken lengte- en dwarsprofielen worden aan de door deze dienst aangebrachte kilometerindeling van de weg vastgelegd, waardoor een juist inzicht wordt verkregen voor het ontwerpen van de weg en de kunstwerken. Vóór de uitvoering van de werken zorgt de Meetkundige dienst er voor, dat er voldoende hoogtemerken, zgn. „verkenmerken", op het werk of in de onmiddellijke nabijheid daarvan aanwezig zijn, terwijl na het voltooien van de gemaakte kunstwerken, deze worden voorzien van een hoogtemerk door het aanbrengen van een N.A.P.-bout, waar van de plaats en de hoogteligging door genoemde dienst worden bekend gemaakt. Dit laatste is voor het onderhoud van de wegen van groot belang. Nadat de hierboven genoemde werken zijn voltooid en de weg voor het verkeer is opengesteld, legt de Meetkundige dienst de laatste hand aan de hem gegeven opdracht, door het vervaardigen van de zgn. „beheerskaarten Deze kaarten, ook wel wegkaarten genoemd, zijn zowel voor de diensten belast met het beheer en onderhoud van de wegen, als o.m. voor de dienst Verkeersonderzoek van de Rijkswater staat en het Centraal bureau voor de Statistiek van zeer groot belang. Het vervaardigen van de beheerskaarten geschiedt aan de hand van nieuwe, op zichzelf staande opmetingen, aangezien in de praktijk meermalen is gebleken, dat de pas voltooide werken, vooral bij uit voering in slappe grondgesteldheid, niet onbetekenende afwijkingen vertonen van de bestektekeningen. Bovendien ontbreken op de be stektekeningen bepaalde figuratieve voorstellingen, die voor de be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 94