297 heersdienst van belang moeten worden geacht en die bij de gebruikelijke werkwijze op eenvoudige wijze in het meetwerk kunnen worden betrokken. Behalve dat de graad van nauwkeurigheid van de wegkaarten nog enigszins is opgevoerd, kan met betrekking tot het nut en de bruik baarheid ervan worden opgemerkt, dat deze in vergelijking tot de vóór 1931 daterende kaarten, na genoemd tijdstip aanmerkelijk zijn toegenomen. De oorzaak hiervan is voornamelijk te danken aan het feit, dat de Meetkundige dienst, na het overnemen van deze taak van de plaatselijke dienst, een uniforme gedragslijn ging vaststellen voor het vervaardigen van dit kaartmateriaal. Hierbij werd uitgegaan van de voorwaarde, dat de beheerskaart zou moeten dienen om aan het voorstellingsvermogen te hulp te komen en om een aantal administra tieve gegevens, het wegbeheer betreffende, op overzichtelijke wijze te rangschikken. Op welke wijze dit laatste het best zou kunnen ge schieden, werd daarbij aan het inzicht van de betrokken beheersdienst overgelaten. Het grote nut van de door de Meetkundige dienst ge volgde werkwijze is vooral hierin gelegen, dat de schaal en de nauw keurigheid van de figuratieve voorstellingen het mogelijk maken, de kaarten na het gereedkomen kadastraal te doen identificeren. Hier door kunnen de kadastrale grenzen van rijkseigendom en de ka dastrale perceelsindeling binnen een bepaalde afstand naast de weg mede worden aangegeven, hetgeen met het oog op de veelvuldig voor komende vergunningsaangelegenheden van privaat- en publiekrech telijk karakter van evident belang is. Op de beheerskaarten, die in het algemeen op schaal 1 1000, in sommige gevallen ook op schaal 1 500 worden vervaardigd, wordt ruim 1 km resp. 500 m weglengte in beeld gebracht. Behalve het beloop van de weg (rechte vakken en bogen), breedte en aard van de verharding van de rijbaan, rijwielpaden, voetpaden, bermen en slo ten, worden ook de belangrijkste werken en voorwerpen, die al dan niet krachtens vergunning op of in het weggebied aanwezig zijn, op de beheerskaart aangegeven. De belangrijkste hiervan zijn de kunst werken, leidingen, beplanting, verlichting, bebakening, bebouwing, afscheidingen, parallel-, rij- en uitwegen, alsmede de eerdergenoemde kadastrale begrenzingen. De kaarten kunnen zo nodig door de plaat selijke dienst nog worden gecompleteerd met gegevens betreffende eventueel verleende vergunningen, concessies, ligging en aard van kabels en buizen, riolering enz. Veelal geschiedt dit door het aan brengen van nummers of letters, die verwijzen naar een afzonderlijk kaartregister, waarin de gegevens voorkomen. Van de door de Meetkundige dienst gemaakte beheerskaarten wor de aan de betrokken dienst van de Rijkswaterstaat calques verstrekt. Op witdrukken van deze calques kunnen de hiervoren genoemde bij zonderheden, die voor een goed beheer en onderhoud van de weg van belang zijn, worden aangegeven. Uiteraard is het noodzakelijk dat periodiek, bv. ten minste éénmaal in de drie of vijf jaren wordt nagegaan of de kaarten de toestand van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 95