298 de weg en in het weggebied nog juist aangeven. Bovendien verdient het stellig aanbeveling, van enigermate belangrijke wijzigingen van de betrokken weg, zoals bv. bij de nieuwe rijkswegen, verdubbeling van de rijbaan, het maken van verharde bermen, het opheffen van gelijkvloerse kruisingen, de bouw van benzinestations e.d., na vol tooiing terstond kennis te geven aan de Meetkundige dienst met het verzoek, na bijmeting op het terrein, de beheerskaarten aan te vullen of te wijzigen. Het heeft geen zin daarmede te wachten tot een eerstvolgende periodieke herziening van de kaarten, te minder omdat een dergelijke plaatselijke bijmeting vaak gevoeglijk door een in de omgeving werk zame meetploeg kan worden verricht. Voor de gebruikers van de beheerskaarten is het bovendien van groot belang steeds over een zo volledig mogelijk bijgewerkte kaart te kunnen beschikken. De Meetkundige dienst belast zich desgewenst ook met het verrich ten van controlemetingen, b.v. ten aanzien van eventuele zakkingen van het weglichaam. Daarvoor worden dan om de 100 m waterpas singen verricht over het dwarsprofiel van de weg, waarvan de uitkom sten in staatvorm aan de betrokken dienst worden verstrekt. Na nader op te geven termijnen worden her-waterpassingen verricht, waarvan de resultaten op genoemde staten worden ingevuld. Zodoende kunnen de zakkingen die zich hebben voorgedaan, ge makkelijk worden geconstateerd. De bij de uitvoering van de werken te gebruiken nauwkeurige in strumenten, als theodoliet, waterpasinstrument, prismakijker en (voor de voorlopige berekening van de grootten voor de tervisielegging en aan te kopen gronden) de planimeter, worden door het Centrale beheer van instrumenten van meetkundige aard, berustende bij de Meet kundige dienst te Delft, verstrekt en zo nodig gereviseerd. Bij de directie Wegen zijn thans 3 theodolieten, 16 waterpasinstru menten, 1 prismakijker en 3 planimeters in gebruik. Het personeel van de Meetkundige dienst heeft speciale routine in het verrichten van metingen, zodat praktisch geen tijd verloren gaat aan inwerken. Voor op zichzelf staande metingen is het bezwaarlijk speciale krach ten in dienst te nemen, omdat de tijd voor opleiding te lang zou zijn. De Meetkundige dienst, die doorlopend opdrachten uitvoert en over een vrij grote staf van ervaren personeel beschikt, kan voor bepaalde werkzaamheden de daarvoor meest geschikte krachten uitzoeken en eventueel het werk over een aantal meetploegen verdelen. Behalve van een vlotte en economische uitvoering van de metingen, mag men verzekerd zijn van een grote nauwkeurigheid en betrouw baarheid van de verkregen resultaten, hetgeen ook de samenwerking met de dienst van het Kadaster zoveel produktiever heeft gemaakt, omdat het hermeten vanwege het Kadaster, zoals dit vóór 1931 plaats vond, voor een groot gedeelte is vervallen. Op grond van het hiervorenstaande is stellig de conclusie gewet-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 96