De nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster 370 renztones gemacht werden kann und dem Fehler ms, der durch die wechselnden Einflüsse der Atmosphare bedingt wird. m1 ist von der Entfernung unabhangig, da der Phasenunterschied zwischen dem I. und letzten Wellenzug bestimmt wird und die Zahl der dazwischen liegenden ganzen Wellenzüge hierfiir belanglos ist. Dieser Fehler betragt nach unseren bisherigen Ergebnissen ca. 1,3 cm. Die Fehler m2 und m3 sind von der Entfernung abhangig, da sie proportional der Zahl der Wellenlangen zunehmen. Trotzdem sind beide Fehler m2 und m3 klein im Verhaltnis zu da m2 um eine Grössenordnung genauer gemessen wird als erforderlich und m3 über haupt erst wirksam wird, wenn statt der von uns verlangten Genauig- keit von i: io5 diese auf i: xo6 und mehr gesteigert werden würde. Die Fehler m2 und m3 zusammen betragen im ungünstigsten Falie 2-3 mm. Am Ende unseres Ausfluges in die elektrooptische Entfernungs- messtechnik danke ich Ihnen für Ihre Aufmerksamkeit. Prof. R. ROELOFS, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft: Het getuigde van veel begrip voor de snelle ontwikkeling die de land meetkunde vertoont, dat in 1950, dus slechts twaalf jaar na het ver schijnen van de vorige handleiding voor de technische werkzaamheden van het kadaster, een nieuwe H.T.W. op stapel werd gezet. Evenals dit bij een schip het geval is, begon ook van deze nieuwe H.T.W. de geschiedenis op dat moment; verscheidene mededelingen in woord en geschrift van de zijde der ontwerpers, Baarda, De Groot en Harkink, wekten de belangstelling en nieuwsgierigheid van vakgenoten, zodat de nieuwe H.T.W. bij haar verschijnen nu enkele weken geleden door alle betrokkenen gretig zal zijn ontvangen. Zij zullen niet teleur gesteld zijn; de nieuwe H.T.W. is een boekwerk dat het academische niveau waarop de in 1948 ingestelde opleiding voor geodetisch-ingenieur de landmeetkunde in ons land fixeerde, op voortreffelijke wijze con solideert. Het is intussen een grote verdienste, dat de ontwerpers ner gens uit het oog hebben verloren bezig te zijn met een handleiding voor de praktijk; inderdaad wordt men telkens weer getroffen door de elegante wijze waarop de resultaten van theoretische onderzoekingen dienstbaar worden gemaakt aan de praktijk. Evenals met de vorige is ook met deze handleiding door het Kadaster een grote dienst bewezen aan de landmeetkunde in ons land; alle vakgenoten, zowel in als buiten de kadastrale dienst, zullen aan de nieuwe H.T.W. een grote steun en stimulans hebben. Dienst en ontwerpers mogen met dit schone resul taat, waarvoor een enorme hoeveelheid werk verzet is moeten worden,, gelukgewenst worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 20