373 Nederland verantwoord is, had de goedkopere semi-automatische re ductie genoemd kunnen worden. In paragraaf 9 vindt men algemene beschouwingen over aansluitingsmethoden, waarvan overigens de toe passing niet wordt aanbevolen als ze vermeden kan worden. Belangrijk zijn de uitvoerige aanwijzingen om de verschillende methoden te be oordelen op grond van de veroorzaakte vervorming van hoeken en lengteverhoudingen. De beschouwing op blz. 100-101 is onnodig ingewikkeld door het niet geheel toepasselijke gebruik van inverse transformatie en het begrip eenduidigheid; de kwestie is eenvoudig deze, dat men ver schillende uitkomsten krijgt naar gelang men aansluiting en puntsbe- paling in verschillende volgorde toepast. Omtrent die volgorde had men van de H.T.W. een voorschrift mogen verwachten. Ook de vol gende beschouwing op blz. 101-103 is m.i. minder geslaagd; ze is weinig overzichtelijk en vervalt op verschillende punten in herhaling. Verder lijkt het mij bepaald overdreven de naam van de heer Strinz te vereeuwigen door die te verbinden aan een zo voor de hand liggende methode, waarvoor gemakkelijk een zakelijke naam zou kunnen wor den gevonden. Paragraaf 10 geeft een overzicht van de gebruiks- formules en aanwijzingen voor het gebruik van de formulieren, ge ïllustreerd met een uitgewerkt voorbeeld van overbepaalde affiene trans formatie. Het laatste gedeelte van deze paragraaf hoort eigenlijk thuis in de Algemene Beschouwingen. Een zeer systematisch ingerichte para graaf volgt dan: paragraaf 11 over rekenmethoden ter oplossing van stelsels lineaire vergelijkingen. Zowel vergelijkingen met een niet- symmetrische als die met een symmetrische matrix van coëfficiënten worden behandeld. De tot nu toe gebruikelijke rekenschema's, waarin alle bewerkingen kunnen worden geregistreerd, zijn terecht vervangen door een veel eenvoudiger tweedelig schema, dat afgestemd is op de mogelijkheid sommen van produkten rechtstreeks met de reken machine te berekenen. Van dit schema dient het eerste gedeelte, de elementen van de matrices van coëfficiënten bevattende, als gids bij het tweede gedeelte, waarin slechts tussen- en eindresultaten worden genoteerd. Twee volledig uitgewerkte schema's, de methoden van Gauss en Cholesky betreffende, illustreren intussen duidelijk de gang van de berekening. De uitstekende behandeling van de invloed van afron- dingsfouten resulteert in gemakkelijk toe te passen voorschriften. In het bijzonder zij de aandacht gevestigd op de zeer eenvoudige na- berekening die wordt aanbevolen voor het geval dat de rekencontroles duiden op een te grote invloed van afrondingsfouten. Het hoofdstuk V over driehoeksmeting begint met enkele algemene beschouwingen en een bijzonder overzichtelijke paragraaf over de eerste fase van de vereffening. Na invoering van de betrekkelijk nieu we benamingen waaiervergelijking, (veelhoeksvergelijking) en netsver- gelijking, worden duidelijke voorschriften gegeven voor het vaststellen van het aantal voorwaarden, waarna een korte beschrijving volgt van benaderingsmethoden van vereffening van enkelvoudige en meervou dige centrumnetten. De titel van paragraaf 3, de tweede fase van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 23