382 FOTOGRAMMETRIE EN CARTOGRAFIE Maatvaste materialen verschilt door de uitneembaarheid van het onderstel. De volledige uitrusting voor geleide centrering van Watts bestaat uit een theodoliet, twee signalen (zie figuur 37), een optisch centreerinstrument (zie figuur 38), drie onderstellen voor theodoliet en signalen (zie figuur 39) en drie driepoten. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de benodigde instrument .n voor basismeting met grote nauwkeurigheid (met invarbanden), nl. de indexhouders met afleesloep( (zie figuur 40), waarvan een is uitgerust met een micrometerschroef, eveneens passen in de onder stellen van theodoliet en signalen. Deze houders laten bij de centrering boven het terrempunt een grote mate van verschuiving toe, hetzij van de theodoliet, hetzij ean het centreerinstrument. Wordt vervolgd.) Tijdens de congresdagen van de Nederlandse Landmeetkundige Fe deratie in het I.C.C. te Amsterdam, heeft de N.V. Lichtdrukpapier fabriek De Atlas te Delft een aantal materialen geëxposeerd ten dienste van de cartografie en van de reproduktie van tekeningen. Dc diverse voorbeeldenhadden alle betrekking op de toekomstige ont wikkeling van maatvaste materialen, al dan niet voorzien van een lichtgevoelige laag. De geëxposeerde materialen waren voor het merendeel gebaseerd op een nieuwe drager (een film), die mettertijd in de handel zal wor den gebracht. De maatvastheid van deze film is, in vergelijking met andere tot nu toe gebezigde materialen, ideaal te noemen en zeker gelijk aan die van de bekende Amerikaanse Cronar en Mylarfilm. Niet alleen is het gelukt op deze nieuwe onderlaag een direct po sitieve zilverzoutemulsie aan te brengen, doch ook het diazopreparaat volgens het bekende Ozalidprocédé. Hoewel dit materiaal thans nog in een ontwikkelingsstadium verkeert, hoopt ,,De Atlas het binnen kort te kunnen produceren en leveren. Er werden ook enige niet-lichtdoorlatende originelen geexposeerd, waarvan in reflex kopieën waren gemaakt op deze direct positieve film, waarbij aan de hand van een meegekopieerde millimeterindeling de maatvastheid werd aangetoond. Met dit dochterorigineel op film kan nu verder worden gewerkt. Worden er bv. lichtdrukken van gemaakt, dan zal dit dochterorigineel niets aan maatvastheid inboeten. Ook kunnen er maatvaste tussen- originelen met rode lijnen van worden vervaardigd. Deze hebben ten doel grijsdrukken te produceren. Tot dusverre wordt hiervoor gebruikt gemaakt van Ozalid Kadex

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 32