RECHT EN ADMINISTRATIE De ontwerpen van wet tot vaststelling van de inleidende titel en de eerste vier boeken van het nieuwe burgerlijk wetboek 384 World Cartography, volume III, 1953. P. G. Mott. Aerial survey for cadastral mapping. De schrijver beveelt voor de kadastrering van steden, in het bijzon der in de minder ontwikkelde gebieden, de toepassing van de lucht- fotogrammetrie aan. Hij noemt twee voorbeelden: Amman en Durban. G. F. W. Mr. ir. C. G. VAN HULS, Hypotheekbewaarder te Leeuwarden Vervolg van blz. 80 en slot) Met de redactie van de vierde stelling is het Bestuur van de Ver eniging voor K. en L. niet erg gelukkig geweest; zoals de wensen op dit punt zijn geformuleerd, moeten we tot de slotsom komen, dat ze uitgaan naar een negatief stelsel waarin de nadelige gevolgen, voort vloeiende uit het negatief zijn, zoveel mogelijk worden ondervangen. De toelichting die het Bestuur op deze stelling geeft, leert echter anders. Daaruit blijkt, dat het niet gaat om de vraag positief of nega tief (dit laatste is immers reeds volledig aanvaard), doch om beper king van de onvolledigheid van het stelsel van openbaarmaking in het algemeen. Uit diezelfde toelichting mogen we opmaken, dat dit stelsel pas als volledig kan worden aangemerkt, indien alle mutaties met be trekking tot de eigendom openbaar worden gemaakt door (verplichte) inschrijving in het openbaar register. Waarom dit streven naar vol ledigheid van het civielrechtelijke stelsel van openbaarheid? De ver klaring hiervoor schuilt in het verlangen naar vervolmaking van het kadaster, naar overeenstemming van de kadastrale registratie (tenaam stelling) met de werkelijke rechtstoestand. In het huidige stelsel is men nog ver van dit ideaal af. Weliswaar put de kadastrale administratie een groot deel van de gegevens voor de bijhouding van het kadaster uit de ter overschrijving aangeboden akten, doch aangezien langs die weg talrijke wijzigingen in de eigendomstoestand (men denke aan erfopvolging, scheiding) niet tot haar komen, is zij wel verplicht andere bronnen aan te boren, bronnen die niet op het terrein van het privaat recht, doch op dat van het publiekrecht liggen (o.a. de memories van successie, die het belastingrecht tot basis hebben). Overzien we de pogingen gedurende meer dan een eeuw in het werk gesteld om het kadaster meer betekenis te geven in het rechtsverkeer, om het tot een instituut ten behoeve van de rechtszekerheid te maken, dan blijken zij bijna alle gericht op een nauwere binding met het civiel-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 34