397 vrouwen de asfaltstraat repareert. Om in ons eigen vak te blijven: de vrouwelijke meetarbeider is er ook geen onbekende. De hogeschooldagen, die door ongeveer 600 deelnemers werden bijgewoond, werden ingeleid door een korte toespraak van de rector- magnificus, Prof. Dr. Ing. Peschel, hoogleraar in de geodesie. Daarna was er gelegenheid tot het uitspreken van begroetingen. Hiervan werd o.m. gebruik gemaakt door vertegenwoordigers van de Duitse Demo cratische Republiek, van communistisch China, van de Tsjechische Re publiek, van de Poolse Regering, van de Hongaarse en de Bulgaarse Academie en van de Oostduitse „Kammer der Techniek". De eerste feestvoordracht, over de „toepassing van atoomenergie voor vredesdoeleinden", werd uitgesproken door de plaatsvervangend Ministerpresident van de D.D.R. Fritz Selbman. Hij zei o.m. „Vor uns liegt die Aufgabe, den höchsten Stand der Technik zu erreichen und noch zu überflügeln. Wenn die Welt heute vor einer technischen Revolution steht, so hat das sozialistische Lager dabei die Führung zu übernehmen". Voorts ging hij uitvoerig in op de twee belangrijkste factoren die een omwenteling in de techniek veroorzaken nl. de auto matic en de ontdekking van de atoomkracht. De voor de moderne industrie benodigde hoeveelheid energie zal spoedig langs de weg der atoomkracht gevonden dienen te worden. De ingebruikneming van een atoomkrachtcentrale in de D.D.R. in i960 werd aangekondigd. Aansluitend aan deze voordracht hield de drager van de nationale prijs Prof. Dr. Ing. Frühauf zijn voordracht over de huidige stand van de electronica in de industrie. Het geodetisch colloquium stond onder leiding van Prof. Dr. H. Peschel en Prof. Dr. W. Zill. Aangaande de triangulatie van hogere orde werd o.a. besproken de methode waarbij uit waarnemingen van lagere orde driehoeken van de eerste orde worden afgeleid. Deze werkwijze, die praktische toe passing vindt bij de Hongaarse triangulatie, waarbij de eerste-orde- driehoeken uit derde-orde-waarnemingen worden afgeleid, schijnt ver scheidene voordelen te hebben. In de eerste plaats is een grotere nauw keurigheid in het hoofddriehoeksnet te bereiken. Daarbij komt, dat de triangulatiekosten belangrijk dalen, terwijl de vereffening van het fic tieve driehoeksnet van de eerste orde tamelijk eenvoudig wordt. Wat de meting van hoofddriehoeksnetten betreft was men het er wel over eens, dat deze moet geschieden uitsluitend door hoekmeting. Immers het meten van een serie richtingen heeft een stationsver effening ten gevolge. Deze kan de waarde van een strenge netsver- effening belangrijk verminderen. Voorts werden enkele resultaten van proefnemingen op het terrein van de nauwkeurigheidswaterpassing naar voren gebracht. De invloed van de refractie draagt bij waterpassing langs een hellend traject een systematisch karakter. Het is echter mogelijk, door een betrekkelijk eenvoudige temperatuurgradiëntmeting en door berekening van de invloed van de refractie, te bereiken, dat de restfout een onregelmatig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 47