398 karakter gaat vertonen. Hierbij geldt overigens windstilte als een gevaarlijke en onberekenbare factor. Aangaande de optische afstandsmeting werd de vraag gesteld of de dubbelbeeldmethode is te beschouwen als te zijn gelijkwaardig aan de methode waarbij van een basislat wordt gebruik gemaakt. Hoewel in het algemeen met beide methoden een zelfde standaardafwijking van 2 a 3 cm per ioo m is te bereiken, ziet men, dat de basislat toch nog weinig wordt gebruikt, hoewel de toepassingsmogelijkheden zeer ver scheiden zijn. Het is in elk geval een feit, dat het bij gelijke ondulatie gemakkelijker is een parallaktische hoek te meten dan een dubbelbeeld meting te verrichten. Tijdens het fotogrammetrisch colloquium, dat onder leiding stond van Prof. Dr. A. Buchholtz, werden enkele korte inleidingen van be trekkelijk algemene aard gehouden. Het was dadelijk duidelijk, dat de problemen op fotogrammetrisch gebied in de oostelijke landen ge heel andere zijn dan hier. Doorgaans wordt slechts gesproken over de methoden en middelen die leiden tot de vervaardiging van kaarten op kleine schaal. Dit ligt ook overigens wel voor de hand. Doordat in Oost-Duitsland geen luchtopnamen mogen worden gemaakt, is het het kadaster daar niet mogelijk maar iets tot de ontwikkeling van de fotogrammetrie ten behoeve van de kaartering op grote schaal bij te dragen. In landen als Polen en Rusland liggen de belangen ook beslist elders. De industrie, in casu het VEB Carl Zeiss Jena, dat de oostelijke markt voor een goed deel beheerst, heeft natuurlijk evenmin behoefte om zich op de nauwkeurigheidsfotogrammetrie te werpen. Wat de kaarteringsinstrumenten betreft ligt het zwaartepunt bij de Topogra fische Stereometer van Drobyschew en de Kernstralenstereometer van Skiridov. (Deze instrumenten van de derde orde zijn uitvoerig bespro ken door Dr. Jerie in Photogrammetria 1954-1955.) Aangaande de opname-toestellen was men het er vrij algemeen over eens, dat came ra's, uitgerust met super-wijdzichtobjectieven het best geschikt zijn voor het opnemen van uitgestrekte gebieden ten behoeve van kaartering op kleine schaal, terwijl men voor de opneming ten behoeve van kaartering op grote schaal de convergentcamera het best op zijn plaats achtte. Aan de toepassing van de cybernetica in de fotogrammetrie is de nodige aandacht besteed. Een van de instrumenten die werden be sproken is de Russische RW 10, een instrument dat als een echolood werkt en waarmede het mogelijk is tijdens de opneming hoogtebepa lingen uit te voeren. De uitgezonden golven, die in dit geval radio golven zijn, mogen zo min mogelijk divergeren. Het meetresultaat wordt fotografisch geregistreerd. Het schijnt dat de hoogte op een meter nauwkeurig kan worden bepaald. Dit instrument lijkt wat op de Engelse Airborn-profile-recorder. De discussie was in het algemeen zeer aangenaam en interessant, soms wat eenzijdig. In het laboratorium voor geodesie en fotogrammetrie waren enkele interessante tentoonstellingen ingericht. In de eerste plaats lagen ter

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 48