399 inzage een aantal scripties, waarop het aan de Dresdener hogeschool mogelijk is de ingenieurstitel te verwerven. Daar waren zeer gedegen werkstukken bij. Bijvoorbeeld een van 97 blz. over kadasterkunde. Een ander over Landmeetkundige berekeningen, dat zowel wat de in houd als de omvang betrof, veel gelijkenis had met het boek van Hof. Vele verdelingsproblemen werden er in behandeld. Er waren ook werkstukken waarvan de relatie tot enige tak van geodesie mij niet duidelijk is geworden. Zo bv. een over Dialektischer und historischer Materialismus, of een over Grundlagen des Marxis- mus und des Leninismus. Voorts was er een uitgebreid overzicht waaruit bleek wat stude renden in geodesie en fotogrammetrie in de loop der jaren voor prak tische oefeningen hadden te doen. Hieruit bleek duidelijk, dat men daar bij deze zijde van de vorming van de a.s. ingenieurs niet over één nacht ijs gaat. Bij de instrumentenverzameling trok veel aandacht het op de Stereo- Autograaf van Hugershof gelijkende oefeninstrument, dat door de instrumentmakers van het laboratorium was vervaardigd. In dit in strument kunnen de studenten alle manipulaties met hun gevolgen open en bloot waarnemen (vgl. onze vroegere theodolieten). In een van de benedenzalen van het laboratorium voor geodesie was een tentoonstelling ingericht door het VEB Carl Zeiss Jena. Van de fotogrammetrische instrumenten die zich daar bevonden kan als eerste worden genoemd de nieuwe „Stereokomparator 1818". Hoewel de be tekenis van de stereocomparator iets is verminderd door de ontwikke ling van die fotogrammetrische kaarteringsinstrumenten die het moge lijk maken lijnen te kaarteren in plaats van afzonderlijke punten, kan dit instrument nog zeer waardevol zijn als het er bv. om gaat van een betrekkelijk gering aantal punten de ligging nauwkeurig te kennen. Als belangrijkste bijzonderheid van deze nieuwe stereocomparator, waarbij afleestrommels de plaats innemen van afleeslinialen, valt te vermelden, dat de belichting van de beelden van boven af geschiedt, terwijl het waarnemingssysteem zodanig is, dat de beelden van de onderzijde af worden waargenomen. Het voordeel van deze con structie voor precisiemetingen is, dat veel schadelijke warmte buiten het instrument wordt gehouden. Bovendien is er aan de bovenzijde wat meer ruimte verkregen voor het inleggen van de beelden in de beelddragers. Voorts stond opgesteld een stereoplanigraaf. Men behoeft dit in strument niet lang te bestuderen om tot de conclusie te komen, dat de verhalen over het medenemen van alle constructietekeningen door de zeer tijdelijke Amerikaanse bezetters in 1945 wel wat overdreven zijn. Indien echter een firma het aandurft deze planigraaf-oud-model weer op de markt te brengen en er bovendien in ruime mate kopers voor vindt, wil dit wel iets zeggen. Behalve fototheodolieten en spiegelstereoscopen was nog te zien de Stereo-Autograph 1318. Dit kaarteringsinstrument, dat in zijn nieu we uitvoering zeer compact is gebouwd, werkt volgens het mechani-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 49