(37 In zijn „Woord voöraf" zegt de schrijver, dat het zijn opzet is geweest de toekomstige landbouwers in het hoe en waarom van de voornaamste cultuurtechnische maatregelen inzicht te geven. Hij doet dit in een viertal hoofdstukken, waarin achtereenvolgens wordt behandeld: waterhuishouding, ontwatering, afwatering en watervoorziening. De stof is zeer eenvoudig gehouden, zo eenvoudig zelfs, dat ik mij afvraag of ze voor opleidingscursussen van land- bouwonderwijzers (waarvoor ze volgens de schrijver mede bestemd is) niet te weinig geeft. Het boekje geeft voorzien van duidelijke foto's en tekeningen een overzichtelijk geheel van hetgeen zich op het gebied van de waterbeheersing kan voordoen. Dat de polder een organisatievorm zonder voldoende machts middelen is, terwijl het waterschap opgericht door de Provinciale Staten deze machtsmiddelen wel bezit, zal men in zijn algemeen heid zeker niet onderschrijven. Hoe talrijk zijn niet de polders die in hun keur een verordenende bevoegdheid bezitten? Met belangstelling zien we het volgende deeltje, dat o.a. ontgin ning en ruilverkaveling zal behandelen, tegemoet. A. G. Catalogus van kaarten, uitgegeven door de Topografische dienst, Westvest 9, Delft. 77 blz. in ringband. 14,5 X 20 cm. Deze catalogus, uitgegeven in september 1956, komt in de plaats van de, inmiddels verouderde, catalogus van januari 1951. De mo dernisering is in meer dan één betekenis ten gunste van de catalogus en, men mag wel zeggen, ten gunste van de Topografische dienst uitgevallen. De Nederlandse Topografische dienst vervult zijn taak, zoals dat ook met de overige officiële kaarteringsdiensten het geval is, zonder de algemene aandacht tot zich te trekken. Het is daarom goed, dat deze nieuwe catalogus in zekere mate een „blik vanger" is geworden. Ze heeft de indrukwekkende produktie van de dienst op aantrekkelijke wijze opgedist, terwijl het uiterlijk bewijst, dat bij deze dienst naast de topografie ook de typografie in bekwame handen berust. Nadat verschillende buitenlandse topografische diensten voor gegaan waren in het illustreren van hun catalogi met voorbeelden van de kaarten, heeft ook Nederland thans weer zijn geïllustreerde kaartengids. Een royaal kaartfragment laat het type en het uiter lijk van de diverse kaartenuitgaven zien. Dit is niet de enige ver betering t.o.v. de oude uitgave. De doelmatigheid van de catalogus is nl. zéér verbeterd door de geboden mogelijkheid aanvullings- of wijzigingenbladzijden in te kunnen voegen. (Denk b.v. aan een eventuele uitgave x 100 000.) De gedeeltelijk nieuwe inhoud van het boekje demonstreert de veranderingen die zich sedert 1951 in de officiële Nederlandse cartografie voltrokken hebben. Daar is dan in de eerste plaats het verdwijnen van de bladwijzer en van de overzichtslijst van de kaart in de projectie van Bonne. Een be wijs, dat de produktie van de bladen in de stereografische projectie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 45