LANDMEETKUNDE Prof. ir. W. BAARDA, Aansluitingsmethoden en vereffening i. In de landmeetkundige litteratuur, vooral de Duitse, vindt men in de jaren 1920-1940 herhaaldelijk beschouwingen over zg. „aansluitingsmethoden", vooral toegepast op driehoeksnetten, waarmee kennelijk iets anders bedoeld is dan aansluiting van coördinatensystemen met behulp van een juiste toepassing van de methode der kleinste kwadraten. Een poging om een der mathematisch meest interessante aan sluitingsmethoden, die van De Groot1), op een praktijkprobleem toe te passen gaf aanleiding de achtergrond van dergelijke methoden nader te bestuderen. De uitkomsten toch waren zo verrassend en klaarblijkelijk onbetrouwbaar, dat deze methode als praktisch on bruikbaar moest worden verworpen. Toch kan bij een voorzichtige toepassing van de genoemde me thoden veelal een voor de dagelijkse praktijk van de puntsbepaling voldoende resultaat worden bereikt. Het leek mij daarom goed, aansluitend aan de behandeling van dit onderwerp door J. M. Tienstra in de rapporten van het congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie in 1939, aan de lezers van dit tijd schrift voor te leggen een gedeelte van een in 1950 gemaakte studie. Dit artikel kan worden beschouwd als een aanvulling van de in de nieuwe uitgave van de h.t.w. behandelde stof. Zonder al te diep op de achtergrond van de aansluitingsmethoden in te gaan, leek het mij toch ter wille van de duidelijkheid goed met een enkel woord het verschil tussen aansluitingsmethoden en ver effening aan te geven. Kenmerkend voor de vereffening is, dat (veelal zelfs vóór de meting is uitgevoerd) het mathematische model van de vereffening vaststaat. Dit model bestaat uit: ie de voorwaardevergelij kingen, 2e de waarschijnlijkheidsverdeling van de waar te nemen groot heden. Door middel van de methode der kleinste kwadraten worden na meting de sluittermen van de voorwaardevergelij kingen nul gemaakt. Kenmerkend voor de aansluitingsmethode is, dat na de meting een deel der sluittermen met behulp van de theorie der kleinste kwadraten nul gemaakt wordt en dat de resterende sluittermen Hoogleraar aan de Technische hogeschool te Delft: b D. de Groot: Trapsgewijze conforme aansluiting aan n punten. K. en L. 1933, blz. 61.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 3