CARTOGRAFIE De moderne techniek van het vervaardigen van kaarten 82 (Dit artikel is samengesteld door vijf leden van de Werkgroep voor Kaart- reproduktie) 1). Inleiding In de internationale vaklitteratuur op landmeetkundig gebied, voor zover deze in Nederland voor raadpleging beschikbaar is, treffen we sedert I januari 1954 ruim zestig artikelen over onder werpen uit de praktische cartografie en de reproduktietechniek aan. Hierin zijn dus niet de reprotechnische tijdschriften als ,,Der Polygraph", enz. begrepen. Ruim 70% hiervan is van Duitse oor sprong. Het boek: „Die Kartographie 1943-1954", deel 4 uit de zg. Kartographische Schriftenreihe, bevat 200 Din A 4 pagina's documentatie over de internationale litteratuur betreffende car tografie. In de jaren 1954, 1955 en 1956 zijn in de Nederlandse tijdschriften gemiddeld slechts een tweetal artikelen per jaar over de technische kant van de moderne kaartvervaardiging verschenen. En blijkens de litteratuurdocumentatie in „Die Kartographie 1943"1954" is het gemiddelde voor Nederland in de tien jaren die aan 1954 voorafgingen, niet hoger geweest. Gaan we het aantal artikelen na dat aan de cartografie van Nederland is gewijd, die dus onderwerpen behandelen die het Neder landse kaartwezen betreffen, dan blijkt het er in de jaren 1943-1954 slechts één te zijn geweest. Nederland is in dit opzicht (blijkens „Die Kartographie 1943-1954") niet vlijtiger geweest dan bijv. de kleine republieken uit midden Amerika. Landen als Zwitserland, Duitsland en de Verenigde Staten van Noord Amerika schrijven in diezelfde periode 30 a 50 bijdragen over hun nationale cartografie. Wie de inhoudsopgave uit de jaren 1925-1950 van het Duitse „Zeitschrift für Vermessungswesen" opslaat bij het hoofdstuk 9, „Kartographie", vindt daarin 150 titels genoemd die alle een aspect van de cartografie tot onderwerp hebben. b De Werkgroep voor Kaartreproduktie van de Subcommissie voor Kaart- reproduktie van de Rijkscommissie voor Geodesie bestaat uit de volgende leden Ir. H. L. van Gent, voorzitter (Kadaster) Ir. L. van Zuylen, secretaris (Topografische dienst) Ir. T. Edelman (Rijkswaterstaat) M. J. J. Flink (Rijkswaterstaat) Ir. C. Koeman (Technische hogeschool) G. D. Raasveldt (Hydrografische dienst)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 42