83 Nu willen wij door het trekken van een vergelijking tussen Neder land en een veelschrijvend land als bijv. Duitsland niet beweren, dat aan Nederland in dit opzicht een voorbeeld wordt voorgehouden. We geloven niet, dat er in Nederland, uit vaktechnisch oogpunt bezien, ongelukken gebeuren indien men er uit eigen vaklitteratuur niet kan vernemen hoe de nieuwste stand van zaken is. We willen er echter wél mee aantonen, dat het verschil in belang stelling voor de cartografie tussen de verschillende landen typerend is. In Zwitserland is het verschijnen van het eerste blad van een nieuwe editie van de nationale kaart i 100.000 aanleiding tot een „recensie" in de vaklitteratuur. Het is bovendien een gebeurtenis die dermate tot het Zwitserse volk spreekt, dat een eerste exemplaar van de kaart aan de parlementsleden wordt aangeboden. De cartografische gezindheid van de Nederlanders in het alge meen en die van de beoefenaren van de landmeetkunde en verwante wetenschappen in het bijzonder is met woord en daad tot voor kort weinig tot uiting gekomen. Nu hoeft men de buitenlandse vakgenoot die een overvloedige hoeveelheid litteratuur in zijn landstaal voorgeschoteld krijgt niet bepaald te benijden. Wanneer men uit een tienjaarlijks overzicht die artikelen opzoekt die van werkelijke betekenis zijn geweest voor de ontwikkeling van de cartografische techniek, komt men slechts tot een tiental. De tendens, die in sommige landen bestaat, om onder werpen die nog in een ontwikkelingsstadium zijn door verschillende vakbeoefenaren te laten bespreken, werkt verwarrend voor hen die geen deel hebben aan die ontwikkeling. Een overzicht, dat de stand van de cartografische techniek op een bepaald tijdstip weergeeft, is daarom een betere vorm van voor lichting. De inleiding van dit artikel heeft dus niet de bedoeling om de Nederlandse vakgenoten hun tekort aan pennevruchten te verwijten doch om hen gelukkig te prijzen een grote hoeveelheid onrijpe litteratuur ongelezen te hebben gelaten. In dit uitzicht op de cartografische techniek anno 1956 worden door vijf leden van een werkgroep voor kaartreproduktie, ingesteld door de subcommissie voor kaartreproduktie van de Nederlandse Rijkscommissie voor Geodesie enkele aspecten van deze techniek, zoals ze in Nederland wordt beoefend, medegedeeld. Hieraan vooraf gaat een internationaal georiënteerd overzicht van de moderne ontwikkeling in de kaartvervaardiging, zoals deze tot uiting kwam tijdens de internationale cursus voor kaartreproduktietechniek die in september 1956 aan de Technische hogeschool te München werd gehouden. Het hoofdthema dat de deelnemers aan de internationale cursus voor kaartreproduktie hebben kunnen beluisteren was Mechanisatie. Mechanisatie in de zin van het gebruik van appa-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 43