84 raten voor het betekenen, voor het beschrijven, voor het aan brengen van symbolen en van kleur- of rastervlakken. Uitgangspunt wasde kaart is een werktuig, dat ten gevolge van het zeer sterk toegenomen aantal gebruikers in massaproduktie moet worden vervaardigd. Deze eis die onze samenleving stelt is slechts met inschakeling van rationele werkmethoden te vervullen. Impliciet met deze eis werd gesteld: de beste teken- en reproduktie- techniek is voor een kaart nog nauwelijks goed genoeg. Kenmerkend voor de stand van de wetenschap van deze teken- en reproduktietechniek zoals die in München in de diverse voordrachten tot mtiug kwam, is het volgende: vertegenwoordigers van een Nederlandse instelling op cartografisch gebied, naar München ge komen in de verwachting hier de tekentechniek op plastic materia len in bijzonderheden te zullen vernemen, zijn doorgereisd naar Bern om aldaar de „gravure-techniek" in details te bestuderen. Het tekenen met inkt op plastic materialen bleek voor vele leidende cartografische instellingen reeds tot het verleden te behoren. Het milieu waarin de besprekingen werden gevoerd bestond enerzijds uit de vertegenwoordigers van de reprotechniek, anderzijds uit de vertegenwoordigers van de cartografie. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis, dat deze beide groepen in interna tionaal verband met elkaar in contact gebracht werden. Dat dit heeft plaatsgevonden bij een internationale cursus voor kaart- reproduktie is een zeer gelukkige greep geweest. Elke categorie heeft van de andere ongetwijfeld veel waardevols kunnen vernemen. Hoewel de cartografie (in Europa althans) niet tot de grote afnemers van de reproduktiebedrijven kan worden gerekend, wordt ze belangrijk genoeg geacht om de zéér toegewijde aandacht van deze industrie te genieten. Het verschijnsel dat de cartografie zich meer en meer in de richting van de fotomechanische produktiemethoden begeeft is hieraan ongetwijfeld debet. In de Verenigde Staten is de erkenning van de cartografie als groot-producent door de repro-technische industrie reeds een feit. Bezien we de verhoudingen: in de Verenigde Staten: arbeid duur materiaal goedkoop in Europaarbeid goedkoop materiaal duur da.n vinden we een verklaring van deze ver voortgeschreden mecha nisatie in de Amerikaanse cartografie. Hieraan moet echter onmiddellijk worden vastgeknoopt, dat de Europese tendens in de ontwikkeling van de economie óók is: de arbeid wordt steeds duurder (leesde bereidheid om het handwerk tegen de geldende beloning te verrichten wordt steeds minder). Bezinning op de toekomst van de cartografische werkmethoden in een zich snel wijzigende wereldhuishouding was één van de meest waardevolle belevenissen van deze internationale cursus. Velen waren de mening toegedaan, dat de tijd van langjarige opleiding

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 44