87 in de produktie. Dat de kaart een produkt van hoge kwaliteit behoort te zijn en een representatief karakter bezit, werd ook buiten de kring der cartografen erkend. Dat het uiterlijk van de kaart niet behoeft te lijden onder de gevolgen van de mechanisatie in de beschrijving en in het aanbrengen van de symbolen werd gedemon streerd door de produkten waarbij de zg. „stick up" lettering was toegepast. Het uiterlijk van de kaart blijkt integendeel te worden verbeterd door het juistgekozen lettertype waarvan de tekst wordt gezet. Vooral bij decentralisatie van de kaartenproduktie levert het uniforme lettertype een groot voordeel op. Het probleem van het tijdrovende beschrijven van de kaart heeft nog geen bevredigende oplossing gevonden. De vooral in de Ver enigde Staten wijd verbreide „opgeplakte" beschrijving vraagt nog altijd veel arbeid. Beschrijving langs gebogen lijnen levert ook moeilijkheden op. Volkomen automatisering zou bereikt zijn wan neer er miniatuu-rzetmachines geconstrueerd konden worden, waarmee langs fotografische weg de letters in willekeurige richtingen op de kaart worden gezet. Bij de huidige stand van zaken valt deze automatisering nog in twee handelingen uiteen, waarvoor twee vrij omvangrijke machines in de handel zijn. Het eerste apparaat is de „Typophot" (Hoh und Hahne, Offen bach), waarmee via een op glas staand alfabet, van een zelf ont worpen of gekozen lettertype, de kaarttekst langs fotografische weg wordt „gezet". De grootte van de letters in deze tekst is variabel. De tekst kan slechts rechtlijnig worden gezet. Montage van deze tekst op het kaartblad moet hierna nog plaats vinden. De tweede stap in dit fotomechanische beschrijvingsproces is het inschakelen van het fotomontage-apparaat „Kartolux" (Hoh und Hahne, Offenbach). Hiermee wordt de bovenbedoelde gezette tekst (die voor dit doel soms uit individuele letters dient te bestaan) in iedere gewenste richting en grootte, langs fotografische weg op het schriftmontagevel voor de te vervaardigen kaart „gezet". Behalve deze apparaten van Duitse origine bestaat er op dit gebied ook een goede Nederlandse constructie: Hadego. Dat men nog zoekende is naar een meer volkomen automatisering bewijst de gemeenschappelijke poging van het Franse Institute Géographique National en de Amerikaanse Army Map Service om tot een univer seel foto-zetapparaat te komen. Het moet echter worden betwijfeld of de kleine cartografische bedrijven daarmee ook gebaat zullen zijn. Als een nieuw, tijdsbesparend materiaal voor de mechanische vervaardiging van kleur- en rastervlakken werd de zg. „stripfolie" geïntroduceerd. In de belangrijke voordracht van de heer Stoessel (Ver. Staten) werd de grote betekenis van deze folie voor de groot producenten in de cartografie besproken. Het betreft een dunne (0,02 mm) fotografische laag, op de film of op de plastic tekeningdrager aangebracht, ondoorlatend voor fotografisch licht, die de eigenschap

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 47